Общество

"Това е съкрушително!" или какво казаха европейските парламентаристи на България

Тази година България председателства Съвета на ЕС и не изпрати представител за дебата, който да изложи позицията на държавата ни по въпроса, което е, меко казано, неприятно.

"Това е съкрушително!" или какво казаха европейските парламентаристи на България

По време на дебат в Европейския парламент в Страсбург на 12 март Европейската комисия призова държавите членки на ЕС, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят възможно най-скоро.

Всички държави от Европейския съюз са подписали конвенцията, а досега 17 са я ратифицирали. Сред 11-те държави, които все още не са, е и България.

Припомняме, че тази година България председателства Съвета на ЕС и не изпрати представител за дебата, който да изложи позицията на държавата ни по въпроса, което е, меко казано, неприятно. Логично, това се превърна и в тема по време на самия дебат. 

Поради важността на този въпрос за българското общество днес споделяме с вас някои от акцентите в изказванията на представители на основните политически групи в Европарламента.

 

Анна Мария Кораца Билд, съдокладчик на ЕП по Истанбулската конвенция, от името на групата на ЕНП.

„Днес призоваваме останалите 11 държави членки да ратифицират конвенцията. Чухме много подвеждащи аргументи против конвенцията. Например в България, Хърватия, Полша, Словакия и дори Украйна. Комисарят по човешки права от Съвета на Европа бе категоричен, че аргументите, че думата „пол“ има скрит замисъл, просто не отговарят на реалността.“

„Предназначението на думата „пол“ е за борба със стереотипите и тя не е насочена срещу традиционните семейства. Насилието, а не конвенцията, застрашава семействата.“

„Призоваваме българското председателство да постави въпроса на дневен ред в Съвета и българското правителство да отвори отново процеса по ратификация.“

***

Кристин Рево д'Алон Бонфоа, съдокладчик на ЕП по Истанбулската конвенция, от името на групата на социалистите (С&Д).

„Въпреки че България е председател на Съвета, българското правителство се отказа от ратификация на конвенцията. Това е съкрушително. Чуха се много фалшиви аргументи. Терминът „пол“ не е скрита идеология, а вместо това ще ни позволи да признаем съществуването на реалния проблем с насилието, основано на пола. Отказът да се приеме законодателство срещу насилието над жени е симптом на агресия срещу правата на човека в Европа.“

„Ратификацията на европейско ниво също е в застой, защото Съветът продължава да се крие зад фалшиви аргументи.“

***

Ядвига Висниевска, от името на групата на европейските консерватори (ЕКР).

„Истанбулската конвенция има цел да защити жените, но преди всичко става дума за следване на лява идеология.“

„Закрилата на жените от насилие не се поставя под въпрос, но всичко това бива поставено в една идеологическа рамка - визия за обществото, в която полът придобива социална функция и бива неглижиран биологическият характер.“

„Тук става въпрос и за принципа за субсидиарност, защото ЕС няма компетенции по тези теми.“

***

Беатрис Бесера Бастерекиа, от името на групата либералите и демократите (АЛДЕ).

„Истанбулската конвенция е насочена срещу насилието над жените, искаме те да бъдат защитени, а техните насилници да бъдат наказвани.“

„За каква идеология говорите, като казвате, че тази конвенция налага някаква идеология на пола?“

„Европейският съюз и Европейският парламент трябва да покажат подкрепят ли тази конвенция, която защитава жените от насилници, или не.“

„Имаме страна, България, която сега председателства Съвета и се оттегля от конвенцията. Погледнете Полша и Унгария и какво се случва в Гърция.“

***

Тери Рейнтке, от името на групата на Зелените.

„Преживяваме изключително голямо накърняване на правата на жените.“

„Тази конвенция трябва да се ратифицира, трябва да има равнопоставеност и защита на жените.“

***

Костадинка Кунева, от името на групата на Европейската обединена левица.

„Няколко дни след Международния ден на жената ние говорим по темата Истанбулска конвенция, самият този факт е тъжен. След този толкова важен ден да говорим за това. е просто скандално.“

„Комисията трябва да излезе със стратегия за прилагане на конвенцията. Трябва да се назначи орган, който да отговаря за борбата за правата на жените.“

***

Лаура Ферара, от името на групата на Европа на свободата и пряката демокрация.

„Хубаво е от време на време да се връщаме към темата насилие върху жените, но когато говорим за права на жените, за жалост виждаме, че обикновено ставаме свидетели на трагедии, а когато се намесим, е вече твърде късно“.

„Конвенцията е от 2013 г., междувременно има много жертви, които можеше да бъдат спасени.“

„Системата не успява да премахне неприемливите форми на насилие от ежедневието.“

***

Сергей Станишев, президент на Партията на европейските социалисти

(статус във Фейсбук):

В емоционален дебат в Европейския парламент снощи депутати от почти целия политически спектър остро критикуваха България, че се поддаде на масовата истерия и изостави ратификацията на конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. Друг лош знак, който не остана незабелязан, беше, че българското председателство отсъстваше от дебата в пленарната зала.

Надявам се нашето общество да преосмисли отношението си към насилието над жени, деца, възрастни хора и домашното насилие. За да се случи това обаче, трябва да поставим в центъра на дебата именно този проблем - насилието. За съжаление, днес никой не смее открито да говори по същество и с разумни аргументи. А битката с насилието отново е оставена единствено на НПО-тата и на самите жертви. Днес те продължават да бъдат сами. А можеше да е другояче. Можеше да бъдем дадени за положителен пример именно по време на председателството. И съм сигурен, че ако това бе станало, дори само заради широкото обществено внимание и вперените погледи, насилниците и в България щяха да се замислят преди за пореден път да вдигнат ръка. С действията и бездействията си обаче управляващите правят тъкмо обратното - окуражават насилието.