
Всичко това и още много може да се прочете в подробната биография и родословието, които съпътстват изложбата на Бистра Винарова – Радева на първия етаж на реновираната Национална художествена галерия.
Фактите са любопитни, но картините - много по-интересни. За първи път Централният държавен архив предоставя пълна колекция от произведения на български художник за самостоятелна изложба. Това позволява да се проследи целия творчески път на Бистра Винарова – от първите й картини като студентка, до последните, рисувани за общите изложби на Съюза на художниците през 60-те години на миналия век.
Цялата й сложна съдба личи в картините – от зала в зала - и почти може да се отгатне кога и къде се е намирала авторката. Престоят и изложбите в Европа в ранните й години – разнообразни техники, смели цветове, страхотна фантазия, доста смела за жена от толкова малка и консервативна страна. След това периода, в който тя пътува като съпруга на мъжа си из дипломатическите мисии по света – главно скици, голи тела, красиви и често незавършени. И периода след 1944 година. Меланхолични портрети на съпруга й, винаги с книга в ръка, с домашни дрехи, тъжното й дете, портрети на близки хора. Натюрмортите, с които участва в изложбите на Съюза на художниците – в тъмни цветове, тъжни картини на една жена, която не е свободна и не е щастлива…
С подкрепата на БХК.
Елица Павлович
Родена с „риза“ (увита в плацентата), което навсякъде по света е знак за голям късмет. Майка й четяла в болницата „Време разделно“ и я кръстила Елица. Нашата Елица обича да се смее – случвало се е много пъти приятели да я разпознават по смеха – идва от другия край на заведението. Така е научена вкъщи – сдържа гласа си, когато е ядосана, но никога не спи...