Будителките

#Будителките: Теодора Пейкова: Анна Уинтур на Царска България

Теодора е пример за европейските ценности, за които пише.

Проектът на Момичетата от града и Столична програма „Култура“ възражда спомена за българките, изиграли огромна роля за осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Създавайки обща памет за тяхната роля в изграждането не само на тяхната епоха, но и на съвременното българско общество, ние подбуждаме към откровен разговор за мястото на жената в историята и съвремието. 

...

Теодора Пейкова казва за доброто женско списание: "попаднало в ръцете на малко образованата жена, то действа магически, тя преглежда модата, обръща страниците с бродерии, възхищава се от тях и по инерция продължава да чете и статиите с по-сериозно литературно, медицинско, социално и т.н. съдържание". Тази прекрасно образована културна жена още преди век учи и възпитава българките чрез своето списание "Икономия и домакинство", което излиза в продължение на четвърт век.

Теодора Пейкова е една от най-известните жени на България преди 1944 г. Тя и съпругът й Стефан издават списание "Икономия и домакинство", с което разпространяват европейски вкус и идеи из цялата страна. Теодора е родена в Бургас, учи пиано във Виена и Брюксел, посещава курсове по литература в Ecole Superieur, както и домакинските курсове "Beau mondе" в Брюксел. Тя владее няколко европейски езика и превежда на български художествена литература от френски, руски и немски език. На страниците на своето списание Теодора Пейкова пише по социални проблеми и за изобретения от жени, предлага рецепти и медицински съвети, диети за отслабване, обзор на периодичния печат, съвети за семейството, съвети за отглеждане на деца, мода, модни прически, исторически събития, гимнастика, репортажи от Париж и други градове, реклами, курсове по шев и кройка, бродерии, кройки, ръкоделие и др.

Нейните рецепти и кулинарни съвети са известни и до днес. След Освобождението европейската кухня буквално завладява българските домакини от средната класа. Много българки, подобно на самата Теодора Пейкова, завършват средно образование в чужбина или чуждестранни колежи в България. Те изучават домакинство и готварство. Откриват се кулинарни курсове, често преподавателките са чужденки – австрийки, швейцарки, дори французойки. Образованата и заможна българка подрежда масата по европейски маниер – поставя картончета с имената на гостите, изпраща покани за обеди и вечери, наема готвачи и сервитьори.

Списанието "Икономия и домакинство" е цветно и много добре илюстровано, с приложения – кройки или дори цели романи. Често се налага старите броеве да се допечатват и изпращат на нови абонатки, списанието е настолно за много българки из цялата страна. Самата Теодора е пример за европейските ценности, за които пише – тя е умна работеща жена, свири на пиано, играе тенис и е първата българка, която се научава да шофира автомобила на мъжа си.

По времето на социализма списание "Икономия и домакинство" е обявено за буржоазно и е забранено, сложните и красиви европейски ястия и навици за хранене са заменени с прости и "народни" такива, а Теодора Пейкова потъва в забрава. Днес е трудно да се открие информация за това къде завършва живота си тази забележителна жена, но примерът и уроците й са били за нашите баби не по-малко важни от тези на "Vogue" отвъд океана.

С подкрепата на БХК.