Проектът на Момичетата от града и Столична програма „Култура“ възражда спомена за 15 бележити българки, изиграли огромна роля за осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Създавайки обща памет за тяхната роля в изграждането не само на тяхната епоха, но и на съвременното българско общество, ние събуждаме не само признание, но и подбуждаме към откровен диалог за мястото на жената в историята и съвремието.
***
Първите лъчезащитни мероприятия в района на Бухово, където се е намирал заводът за преработка на уранова руда, са предложени от Елисавета Карамихайлова – първият български ядрен физик. Замърсяването от завода е обхващало селата Яна, Долни Богров и Горни Богров. А ако искате да разберете дали и доколко тогавашната власт се е вслушала в докладите на професор Карамихайлова – гледайте сериала „Чернобил“. Изходната ситуация е подобна – висококомпетентен учен се сблъсква с арогантността на официалната власт. Уранодобивът в социалистическа България е засекретена дейност и съответно тази индустрия не носи никаква отговорност за последствията върху мирното население.
Коя е тази жена, която успява да измери с абсолютно допотопни уреди замърсяването на почвата и водите и се явява пионер на радиоекологията у нас? Лично за мен тя е любимата преподавателка на баща ми, която му помага да замине като докторант по ядрена физика в Хале. За Софийския университет тя е първата жена, назначена като хабилитиран преподавател, а след това основава лабораторията по радиоактивност във Физическия институт на БАН.
Родена е през 1897 година във Виена. Баща й Иван Карамихайлов е хирург, а майка й е английската аристократка Мери Слейд, дипломирана пианистка, която се отказва от кариерата си, за да отгледа трите си деца. Със семейството живее и неомъжената сестра на Иван Карамихайлов – известната българска художничка Елена Карамихайлова, чието име днес носи художествената галерия в Шумен.
През 1917 г. Елисавета Карамихайлова завършва Първа софийска девическа гимназия, а през 1922 г. – физика и математика с докторска степен във Виенския университет. Още преди да се дипломира тя започва да работи върху радиолуминисценцията в Института за радиеви изследвания във Виена под ръководството на Карл Пшибрам. Между 1935 и 1939 година Елисавета Карамихайлова работи в Кавендишовата лаборатория в Кеймбридж, където участва в изследвания върху твърдите гама лъчи на актиниевата серия, йонизиращи процеси в газовете при високо налягане, физика на космическите лъчи и други.
И не е само това, има още...
Елица Павлович
Родена с „риза“ (увита в плацентата), което навсякъде по света е знак за голям късмет. Майка й четяла в болницата „Време разделно“ и я кръстила Елица. Нашата Елица обича да се смее – случвало се е много пъти приятели да я разпознават по смеха – идва от другия край на заведението. Така е научена вкъщи – сдържа гласа си, когато е ядосана, но никога не спи...