Изкуство

6 документални филма, които е трудно да започнеш да гледаш и невъзможно да спреш

Началото е предизвикателно: "Тестисите на Тарзан"

6 документални филма, които е трудно да започнеш да гледаш и невъзможно да спреш

Снимка: Hi Film Productions

Международният филмов фестивал КинеДок е платформа за алтернативно разпространение на документални филми, предизвикващи дискусии. Прожекциите на авторските документални филми се организират на разнообразни алтернативни места – в и извън киносалони, едновременно и целогодишно в 8 държави от Централна и Източна Европа. Локациите са всевъзможни – галерии, заведения, клубове, тавански помещения, спирки, крепости, параклиси, на покриви или под земята, на открито в града или сред природата. На някои от прожекциите гостуват създатели и участници във филмите, които се срещат с публиката за дискусия в неформална обстановка.

У нас тази година фестивалът стартира на 5-ти февруари, като домакин на КинеДок е Български културен център, прекрасно естетизирано пространство, което организира редици прожекции на филми, които не бихме могли да гледаме навсякъде. Всяка сряда (в рамките на шест седмици) можете да се насладите на ценно и вълнуващо европейско документално кино. 

"Тестисите на Тарзан"

Фестивалът започва с провокативния "Тестисите на Тарзан" на култовия румънски режисьор Александру Соломон. Филмът разказва за забуления в тайни медицински институт за експерименти върху маймуни, основан през 20-те години на XX век в Съветския съюз в Сухуми – столицата на Абхазия. Комунистическата идея за "новия човек" обаче се проваля и както маймуните, така и хората в Абхазия стават заложници в един район, измъчван от войни и безсмислена жестокост в продължение на десетилетия. Филмът "Тестисите на Тарзан" е показан за пръв път пред световната публика на международният филмов фестивал "Карлови Вари" през 2018, като е посрещнат много добре от журито и публиката. 

И още ... 


"Изход"

Режисьорката на норвежкия документален филм – Карън Уинтър, попада на няколко стари прашни кутии, които я срещат със страшните призраци на миналото. Стикерите със свастики и имперският орел болезнено ѝ напомнят, че преди 20 години е била член на крайно дясна екстремистка организация в Норвегия заради желанието си да намери приятели и приключения. Тя заминава за САЩ и се среща с жена, която също е била член на крайно дясна организация. Запознава се с друга, която пък е участвала в крайно лява формация и с която са се срещали в миналото. Среща се и с Инго Хаселбах, "Фюрерът на Берлин", популярна фигура в неонацистките среди на Източна Германия. На пътя ѝ се изпречва и бивш джихадист, който е излежал присъда в парижки затвор. Това е един филм за дългия, труден и дори опасен път към живота без омраза.

И още ... 


"Жажда за власт"

Филмът на младата словашка режисьорка Тереза Нвотова разказва историята на бившия словашки министър-председател Владимир Мечиар. Разказът започва през 1989 г., когато Тереза е на една година, а т.нар. кадифена революция слага край на комунистическия режим в Чехословакия. След победата обаче никой от лидерите на опозицията не иска да застане начело, за да ръководи новата държава. Организира се конкурс за министър на външните работи и за поста кандидатства неизвестният адвокат от малък провинциален град Владимир Мечиар. Той печели конкурса и така започва пътят му към върховете на властта. Някъде по този път той се превръща в истински диктатор, който управлява с помощта на корупция, пропаганда и мафиотски структури. 

И още ...


"Дни на лудост"

Хърватският "Дни на лудост" проследява невероятното пътешествие на Младен и Мая – мъж и жена, отхвърлени от обществото, които искат да се преборят с предразсъдъците и етикетите. Здравната система ги е превърнала в зависими от лекарствата поради невъзможността си да погледне човешки на проблемите им, а двамата се опитват да намерят пътя обратно към себе си – без медикаменти, без призраците от миналото, без усещането за тотално отхвърляне. Дали ще им позволим да се борят за нормалност? 

И още ... 


"Миниатюра за пиано"

Смешно-тъжният филм на Елдора Трайкова за всекидневния усилен труд на четирима възрастни лекари, практикуващи в малки села в България. Въпреки всички пречки те не се отказват да следват призванието си. Филмът на Трайкова "Летящи чинии над село Клю" е отличен на фестивала в Монреал, а "Неонови приказки" – с Голямата награда на фестивала в Тампере и наградата за документален филм на Би Би Си Фест. Носителка е на "Златна роза" от фестивала във Варна за филма "За хората и мечките". Режисьор на повече от 40 документални филма.

И още ... 


"Свидетелите на Путин"

Този уникален филм на руснака с еврейско-украинско потекло проследява отблизо операция "Наследник", в резултат на която Русия има нов президент, който управлява страната и до днес. Главните действащи лица са Михаил Горбачов, Борис Елцин, Владимир Путин и руският народ, който, както обикновено, е безгласен свидетел на собствената си съдба.

 

„Петя на моята Петя“ открива София Филм Фест 2020