Един от най-запомнящите се моменти при обявяването на номинациите за "Оскар" са думите на Иса Рей: "Поздравления за тези мъже!", когато представя списъка с номинациите за най-добър режисьор. Да, така е. За 87-и път в 92-годишната история на Оскарите в тази най-престижна категория не може да се намери място поне за една жена – факт, който е още по-възмутителен, когато вземем предвид невероятните ленти, режисирани от жени през изминалата година.
Грета Гъруиг – "Малки жени"
Пренебрегването на режисьорската работа на Грета Гъруиг при зашеметяващата нова версия на "Малки жени" определено е най-поразителният пропуск тази година. Смелият "прочит" на Гъруиг на този класически роман е наистина в повече феминистки, но определено емоционален и красиво изигран (поне Сърша Ронан и Флорънс Пу са сред номинираните). Лентата дори се превръща в невероятно печеливш проект с над 100 милиона долара боксофис в световен мащаб. Филмът все пак е номиниран за най-добър филм, както и за адаптиран сценарий (често като утешителна награда).
Мариел Хелър – "Един прекрасен ден в съседство"
Въпреки че Хелър е позната до момента с работата си само по два филма – "Дневникът на една тинейджърка" и "Можеш ли да ми простиш?", тя е ненадмината в лентата "Един прекрасен ден в съседство" с невероятния Том Ханкс (номиниран в категорията "Най-добър актьор в поддържаща роля"). Ханкс е в ролята на г-н Роджърс, който забавлява деца срещу заплащане. Характерът му е с сложен и многопластов, не защото крие страшни тайни, а защото наистина вярва в добрината на човешкия род. Хелър доказва, че умее да прави интелигентни филми, без те да са прекалено претенциозни. Защо ли Академията не я оцени? Може би защото работата й по "Един прекрасен ден в съседство" наистина ѝ спори и отстрани изглежда, че не е направила свръхусилие за това.
Лорийн Скафария – "Измамнички"
Съвсем оправдано е раздразнението на феновете, че Дженифър Лопес бе жестоко пренебрегната в категорията за най-добра актриса в поддържаща роля в "Измамнички", но честно казано – фактът, че целият филм бе игнориран от Академията, е още по-тревожен. Не само защото историята на бандата стриптизьорки в Ню Йорк, които дрогират клиентите си от Уолстрийт, за да ги обират, е наистина интересна, а и защото за първи път някой в Холивуд коментира стриптийз пространството през женския поглед. "Ирландецът" например е направо изтъркан като сюжет в сравнение с филма на Скафария. Даже не искам да споменавам играта на Констанс У и уменията на Лопес на пилон.
Лулу Уанг – Сбогуването
Актрисата и рапърка Аукуафина получи "Златен глобус" за най-добра роля в комедия за персонажа на Били Ван във филма на Лулу Уанг "Сбогуването", но отпадна при номинациите за "Оскар". Това наистина е пропуск на Академията, но още по-лошо е, че критиците не видяха в "Сбогуването" един наистина много забавен и емоционален филм, с който тя прави заявка за голямото кино. Историята е базиран на семейните преживявания на режисьорката, разказана е толкова лично и нежно, че дълго след това си я спомняме, особено ако сме скътали в сърцата си огромна любов към баба. Уанг успява по неповторим начин да пресъздаде Ню Йорк и Китай, заедно с техните широки културни различия.
И още ...
Иглика Касабова
Иглика е едно почти пораснало момиче, което е влюбено в големия град и китните му дворчета. Израснала е в София с много приятели, мирис на липа и срещи в парка. Не престава да вижда по улиците познати лица, които ѝ припомнят за неспирните приключения в града и околностите му. В момента дели живота си между Загреб и София, като не пропуска и лятото на морето. Навсякъде се чувства доб...