Изкуство

7 филма, които няма да пропуснем на Cinelibri 2019

Какво ще гледаме тази година?

Тази събота стартира петото юбилейно издание на кино-литературния фестивал Cinelibri и до 20 октомври ще имаме възможност да се насладим на една добра селекция от филми, създадени по книги и да станем част от галавечери, посветени на различни европейски страни. На откриващата церемония ще бъде показан новия филм на Роман Полански – „Офицер и шпионин“, а в конкурсната програма ще видите и едно българско заглавие. Ако още не сте гледали „Снимка с Юки“ на Лъчезар Аврамов, не го пропускайте, като на 8 октомври ще има специална прожекция в кино „Одеон“, на която ще бъде и част от екипа, както и главният актьор в него – Руши Видинлиев. Кои още 7 филма със сигурност няма да пропуснем да гледаме?

„Тази, която не съм”

Новият филм на Жулиет Бинош ще бъде показан за първи път по време на церемонията по награждаване на победителите от конкурсната програма на 13 октомври в Зала 1 на НДК. В него актрисата влиза в ролята на Клер, 50-годишна разведена учителка, която си създава фалшив фейсбук профил на 24-годишна жена. Използвайки снимка на хубава млада брюнетка, нейната първоначална идея е да следи своя любовник Людо. Само че той приема предложения за приятелство само от хора, които познава лично. За да стигне до него, Клер се сприятелява с най-добрия му приятел Алекс и двамата започват да обменят съобщения, а фалшивото им приятелство скоро прераства във фалшива любовна афера. Филмът е по книгата на Камий Лоранс – Celle que vous croyez, която чрез умопомрачителна игра на огледала между фантазията и виртуалната реалност, разказва за опасните връзки на една жена, която отказва да загърби желанията си.

Има още...


„Къде си, Бернадет?”

Още една изумителна роля за Кейт Бланшет, която играе грижовна майка и която се впуска в приключение след години на жертви в името на семейството. Скокът в лоното на вярата става повод за епични срещи и преживявания, а те на свой ред водят до триумфално преоткриване на себе си… Не друг, а самият Джонатан Франзен признава, че е изгълтал книгата на Мария Семпъл, по която е направен филмът, „с безгрижно удоволствие”. Кейт Аткинсън се присъединява към него: „Къде си, Бернадет” е свежа, забавна и изискана история, но най-хубавото е, че нямах никаква представа какво ще се случи на следващата страница. Беше диво препускане”.

И още...


„Вита и Вирджиния”

Създаден въз основа на писмата на Вирджиния Улф и Вита Саквил-Уест и пиесата на Айлин Аткинс, филмът разказва завладяващата истинска история за любовната връзка между предизвикателната аристократка и писателка Вита Саквил-Уест и Вирджиния Улф, иконата на литературния модернизъм. Техният роман е пресъздаден по един удивително лек и забавен начин във фантастичния биографичен очерк „Орландо“, най-четената книга на Улф, претърпяла нечувани за времето си тиражи в Англия и Америка. Синът на Вита Найджъл Никълсън я определя като „най-дългото и чаровно любовно писмо в историята на литературата“. Но ако харесвате Вирджиния Улф, не пропускайте да се докоснете и до биографията, написана именно от него. Макар и кратка, в нея присъстват всички ключови моменти, обстоятелства и идеи, които правят живота на писателката така интригуващ за поколения читатели.

Не трябва да пропускате и...


„Брит-Мари беше тук”

Ако сте се докосвали вече до книгата на Фредрик Бакман, то със сигурност нямате търпение да гледате и екранизацията й, която ще бъде част от шведската галавечер на 10 октомври. Вижте тази история за втори шансове, за първи шутове и за това как всичко може да се почисти със сода бикарбонат. Брит-Мари е 63-годишна, току-що е загърбила 40-годишен брак и дълъг живот като съпруга и домакиня. Със славата й на заядлива пасивно-агресивна лелка, бъдещата й работа в малкия град Борг ще се окаже доста предизвикателна. Борг има една-едничка гордост в лицето на младия футболен отбор, а работата на Брит-Мари е да обучава момчетата… И това е само началото на едно пътешествие, изпълнено с битки и предизвикателства, с топлина и любов.

И още...


„Казандзакис”

Големият гръцки писател Никос Казандзакис казва, че животът му се определя от неговите пътешествия и мечти. Филмът е вдъхновен от тези слова, а сюжетът се уповава на автобиографичния роман „Рапорт пред Ел Греко“ и проследява местата, които бележат развитието на писателя – островите Крит и Егина, Берлин и Виена, Русия и Франция. Гръцкият дух, закърмен от велики идеали, присъства тук с цялата си интензивност и мощ. Свобода, устрем, творчество, крепки приятелства, динамика… Всички тези елементи се сливат в непреодолимо усещане за ведрост и сърдечност, което ще ви накара да се почувствате по-свободни. „Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо, аз съм свободен.” Това е Казандзакис!

Вижте още...


„Изпепеляване”

По рaзказа „Горящият хамбар” от сборника „Изчезването на слона” на Харуки Мураками, филмът ни показва как Джонг-Су попада на момиче, което някога е живяло в неговия квартал. Девойката го моли да се грижи за котката й, докато тя е на пътешествие из Африка. Когато се връща от екзотичния континент, го запознава с Бен, мистериозен мъж, когото е срещнала там. Той им разкрива своето тайно хоби… Очарователни, смешни, загадъчни, често озадачаващи и неизменно вълнуващи, 17-те разказа в сборника „Изчезването на слона“ изкусително разтварят дверите на сюрреализма. Харуки Мураками предлага поглед отвътре към живота в Япония и отвежда към паралелни светове, но не далечни, не недостижими, а разположени съвсем наблизо, под повърхността на ежедневното. 

Няма да пропуснем и...


„Карл Лагерфелд: Да бъдеш и да изглеждаш”

Сред селекцията от документални филми не бихме пропуснали този, посветен на легендарния дизайнер, с който светът на модата се сбогува тази година. Неговият силует е разпознаваем сред хиляди. Известен в цял свят, в рамките на 60 години Карл Лагерфелд се превръща в модна икона. За да постигне това, той изковава сам своята легенда, пълна с мистериозност, чиято цел е да замъгли, поне донякъде, истината. Кой всъщност е Карл Лагерфелд? Опит за отговор прави режисьорът Лоран-Ален-Карон, който по книгата „Мистерията Лагерфелд” се опитва да надникне в неговия често недосегаем свят. Защото Кайзерът на модните подиуми, кръстникът на модата винаги се е криел зад маски. Когато мислим, че сме схванали същността на тайната му, тя става още по-неразгадаема. Самият той го признава: „Искам да съм като привидение, което се появява и изчезва“.

 

На кино през октомври