Изкуство

7 любими филма за модата

Всяко от тези заглавия може да вдъхнови и да провокира желание да сме по-цветни и по-смели.

7 любими филма за модата

[[more]] Модата е изкуство, което в последните години става интересно за много хора извън тесния кръг на клиентите на Haute Couture и експертите. Все повече изложби и филми за мода привличат внимание към лицата, които стоят зад всеки предмет в нашия гардероб, без значение колко струва и откъде е купен той.

Обясненията вероятно са много, но ето моето – модата е изкуство, понятно за всеки, то е изцяло позитивно и работи с категориите на красивото, изящното, направеното майсторски и с любов, полезно и лесно разпознаваемо. А зад него стоят дизайнерите – истински гении, ексцентрични и непредсказуеми, всеки със своите капризи и уникална съдба.

Селекцията ни от филми за модата не е изчерпателна, но обхваща най-големите имена в този бизнес, както и различни аспекти на работата в него. Гарантираме, че всяко от тези заглавия може да вдъхнови и да провокира желание да сме по-цветни и по-смели.

 

"Валентино: Последният император"/ Valentino: The Last Emperor (2008)

Може би най-откровеният и вълнуващ документален филм за мода, правен някога. Режисьорът Мат Тирнауър прекарва с дизайнера Валентино Гаравани две години и заснема повече от 250 часа материал. Нещо повече – това се оказват последните две години на Валентино начело на едноименната модна къща и филмът завършва с легендарното, все още ненадминато по разкош тридневно парти в Рим, с което последният император в модата напуска своята империя. Най-голямото достойнство на филма е в това, че той е напълно искрен – Валентино е показан като капризен, истеричен и страдащ за всяка дреболия перфекционист, неизменно и вярно обичан и подкрепян от вечния Джанкарло и създаващ облекла, чиято красота буквално спира дъха. Последните кадри на сбогуването му с модата наистина са покъртителни.

 

"Диор и аз"/ Dior and I (2014)

Филм за първата колекция на Раф Симънс за Dior, която той прави само за осем седмици. Идването на Раф Симънс в модната къща беше посрещнато с доста противоречиви чувства след скандалното изгонване на Галиано. Tози филм има за цел да докаже, че Dior – това е не толкова дизайнерът, колкото екипът зад него, ателиетата, изработващи Haute Couture. Филмът изобилства от кадри от двете ателиета за висша мода на Dior, пълни с хора, работещи със страст и любов от няколко десетилетия насам и помнещи смяната на половин дузина дизайнери. Историята проследява съвсем отблизо изработването на уникално красивите дрехи за първото ревю на Раф и умопомрачителното темпо, за да е възможно подготовка, която обичайно трае осем месеца, да бъде събрана в два. "Диор и аз" – това е модната къща и нейните клиентки, точка.

 

"Ив Сен Лоран"/ Yves Saint Laurent (2014)

Този е един от двата филма за Ив Сен Лоран, които се появиха в една и съща година. Предпочитаният от мен вариант е одобрен от Пиер Берже и акцентира много повече върху творчеството на Лоран и влиянието на неговата лудост и труден характер върху модата, отколкото другият филм, концентриран излишно подробно само върху скандала. Историята проследява най-плодотворните години на Ив Сен Лоран от работата му за Dior до прочутата руска колекция. Актьорите, музиката, декорите и дрехите – до една оригинални, всичко е прекрасно.

 

"Наследството на Алекзандър Макуин"/ The Legacy of Alexander McQueen (2015)

Документален филм, който подробно проследява създаването на последните две колекции на Макуин. Напълно различни помежду си, но еднакво екстравагантни и впечатляващи, дори само те са достатъчни да докажат, че дизайнерът е един от най-забележителните хора в модата, а и в изкуството изобщо. Повече за живота на Макуин и източниците на вдъхновение за колекциите му разказва друг документален филм – McQueen and I, излъчен по ВВС скоро след смъртта на дизайнера, който в момента може свободно да бъде гледан онлайн.

 

Lagerfeld Confidential (2007)

Създателят на този филм, Рудолф Маркони, му е посветил десет години от живота си, като три от тях е бил неотлъчно до Лагерфелд. Резултатът е подробен и впечатляващ портрет–биография на най-известния дизайнер на нашето време. Както самият Лагерфелд казва, той не е човек, а образ, разпознаваем моментално за всички. Желязна дисциплина, нечовешка воля, работохолизъм и липса на привързаност към каквото и да е и когото и да е – ето тайните на Лагерфелд. Все пак да не забравяме, че филмът е сниман, преди да се появи котката Шупет. Сега може би Лагерфелд е размислил по последната точка.

 

"Завръщането"/ The Return (2013)

Избрах този филм за Шанел неслучайно. Има няколко игрални филма за живота й, като два от тях са чудесни – "Коко преди Шанел" с Одри Тоту и "Коко Шанел и Игор Стравински" със страхотните Анна Мауглалис и Мадс Микълсън. "Завръщането" обаче e сниман от самия Лагерфелд и разказва за един от най-знаменитите и важни моменти в живота и кариерата на Шанел – завръщането й от САЩ в Европа и новото начало на нейната кариера в модата. За ролята на Шанел Лагерфелд е избрал Джералдин Чаплин, а приликата й с възрастната Коко е поразителна. Освен това филмът е сниман в абсолютно автентична обстановка, всички костюми, а и повечето реплики в него са документални.

 

The September Issue (2009)

Това е един филм за света на Ана Уинтур, пише в трейлъра. Истина е – филмът разказва за подготовката на традиционно най-дебелия и важен брой на Vogue всяка година – септемврийският. Обстановката доста напомня "Дяволът носи Прада", само че тук вече с истинската Ана Уинтур, поради което историята е много по-въздействаща и емоционална. Безпощадна - това е точната дума. Но това е също и филм за Грейс Кодингтън – гениален стилист, прекрасен човек, истинският двигател зад красивите снимки и смелите идеи в списанието. За Леон Тели, Марио Тестино, Сиена Милър и още дузина не толкова известни, но не по-малко ангажирани хора, които стоят зад рекордно големия брой на Vogue през септември 2008 г., достигнал до 13 милиона жени! Аз впрочем съм една от тях.

Мога да продължавам и още – с вече излъчвани у нас филми като прекрасния "Първият понеделник на май" или с предстоящи заглавия като първия игрален филм за Макуин; Franca: Chaos and Creation за легендарната Франка Созани, която е начело на италианския Vogue от 1988 г.; документалния филм за британския Vogue и редакторката му Александра Шулман Absolutely Fashion, за невероятно интересния белгиец Дрис Ван Нотен, за холандците Виктор и Ролф, за Том Форд; филмът на Вим Вендерс за Йожи Ямамото. Всички тези различни лица са свързани не просто от това, че се занимават с мода, а най-вече от своята абсолютна страст, всеотдайност и любов към работата. Много е вдъхновяващо – дори и на кино.