Изкуство

„Бандитките на Оушън“ – уроци по мода и стил

Като кино не е нищо изключително, но като костюми и урок по мода е зашеметяващ.

Всяка сутрин, когато излизали от караваните си да отидат на снимачната площадка, актрисите от „Бандитките на Оушън“ нямали търпение да видят с какво са облечени останалите и всички неизменно възкликвали „Уау!“. Мечтата им била да вземат дрехите си и в реалния живот. Мисля, че всяка от нас, която вече е гледала филма, е на това мнение – като кино не е нищо изключително, но като костюми и урок по мода е зашеметяващ.

Затова вместо рецензия ще ви разкажа за костюмите. Да започнем с актрисите в главните роли, за да стане ясен мащабът на задачата всяка от тях да бъде облечена различно, съответно на ролята си, и да бъде доволна – защото говорим за звезди, които имат право на всякакви капризи, а това да не харесат костюмите си, е най-малкият. Това са Сандра Бълок, Кейт Бланшет, Сара Полсън, Риана, Хелена Бонам Картър, Минди Калинг и Нора Лам (известна като Окуафина), както и Ан Хатауей. Нищо чудно, че първоначално наетият художник по костюмите се отказва и в последния момент се включва Сара Едуардс, която се справя със задачата прекрасно.

Сара и нейният екип от 50 стилисти правят за героините своеобразен „сториборд“, от който да се вдъхновяват при избора си и да знаят в каква посока да изграждат визуалната идентичност на всяка актриса. Тъй като сценарият на филма не позволява подробно да покажат осемте героини и да се разкаже в детайли за миналото им и характерите им, голяма част от тази задача е поета от това как изглеждат и как са облечени. Деби Оушън прилича на големите кинозвезди на Холивуд като Катрин Хепбърн и Ингрид Бергман – тя носи класически дрехи в неутрални тъмни цветове. Деби е уравновесена, концентрирана, тя няма време и желание за експерименти, дори с дрехите. Интересен детайл е, че роклята й за Мет бала, ушита от Алберта Ферети, съдържа морски мотиви, за да е в унисон с „океанското“ й име.

Кейт Бланшет като Лу е собственичка на нощен клуб. Дрехите й са подобни на мъжкия гардероб, и то през 70-те години. Основното вдъхновение за нейните костюми е Кийт Ричардс. Впрочем всички актриси са влюбени в нейния костюм за бала, който е от архива на модна къща Givenchy. Деби и Лу са и героините с най-много костюми, като Деби сменя 65 варианта, а Лу – 40.

По свой начин незабравими са и шеметната Хелена Бонам Картър в ролята на дизайнерка, в която с лекота се разпознава Вивиан Уестууд; Минди Калинг, чиято рокля за бала е произведена в Индия от 150 шивачки по специална технология за бродиране със златни мъниста; Сара Полсън, чиято героиня работи под прикритие във Vogue и така играе „роля в ролята“, а гардеробът й е вдъхновен от истинските асистентки във Vogue и разбира се, Риана, която играе хакерка и е облечена почти изцяло в дрехи, взети от магазина на Армията на спасението, които са й големи, така че преображението й в червената рокля на Зак Позен е достойно за Пепеляшка на бала.

Разбира се, най-впечатляващите моменти на филма са тези на Мет бала. За повечето зрители това е единствената възможност да проникнат на това събитие и на екрана то е направено максимално близко до истината. Консултант е самата Ана Уинтур, която се появява във филма в компанията на Андрю Болтън, директорът на института по костюмите. Той по изключение не е куратор на показаната във филма изложба, тя е подредена от Хамиш Боулс – дясната ръка на Ана Уинтур, един от най-големите експерти и колекционери на мода в света. За самия филмов бал Dolce & Gabbana са предоставили 300 рокли Alta Moda. Събитието на екрана е бляскаво и пълно със звезди точно както е и оригиналът.

Все пак във филма има и две дами, на които Сара Едуардс е предоставила свободата да се облекат с каквото си поискат – Ким Кардашиян и Ана Уинтур.