Изкуство

Филмите на 2018 - жена в главната роля

Филмите, които ни доказаха, че ние – жените – можем всичко.

Филмите на 2018 - жена в главната роля

Една неслучайна класация, направена с огромно удоволствие. Едва ли е имало досега година, в която да сме гледали толкова много филми с жени в главната роля, да сме разказвали за толкова много женски кино-съдби и да сме съпреживели толкова различни истории на момичета на всяка възраст и от всички краища на света.

В тазгодишната кино класация съм събрала филмите, които ни доказаха, че ние – жените – можем всичко. Всеки от тези филми е вдъхновяващ и вълнуващ по специален начин, а всички заедно са съвършеният портрет на жената на 2018 – красива, силна и гледаща напред.

Да започнем с любовта. Именно любовен филм спечели тазгодишния Оскар и независимо, че „Формата на водата“ разказва за любовта между едно момиче и едно чудовище, връзката им е нежна и красива като най-прекрасната приказка. Изобщо най-хубавите филми за любовта бяха именно тези, които разказват по-различни истории. Като любовта между възрастната актриса Глория Греъм и нейната последна любов – 30 години по-младия Питър в "Филмовите звезди не умират в Ливърпул". Красивата трогателна история на Ела и Джон (Хелън Мирън и Доналд Съдърланд), пътешестващи, възрастни и болни, с цялата останала им страст към приключенията и живота в „Търсач на удоволствия“. Необичайна е и любовта на Марина от спечелилия Оскар за чуждестранен филм „Фантастична жена“, защото Марина доскоро е била мъж. Предопределена е любовта на Ендре и Мария от приказния филм „За тялото и душата“, в който те споделят общи сънища. Забранената любов на ортодоксалните еврейки Ести и Ронит дава името на филма „Неподчинение“. И една тъжна любовна история, еднакво прекрасна и на книга, и на филм – „Плажа Чезъл“.

Особено важни и особено любими бяха филмите, разказващи за жените, преборили се за правото си да останат себе си във време и среда, които са били против тях. Това е историята в чудния филм „Грешното възпитание на Камерън Пост“ и в абсолютно истинските разкази за „Мери Шели“ и „Да се превърнеш в Астрид“. Такава е и борбата на Били Кинг в „Битката между половете“.

Животът не винаги е честен и справедлив за жените. И те не винаги са красиви победителки, но борбата им е отчаяна и усилията им да оцелеят трябва да бъдат показвани в киното. Най-добрите такива истории гледахме в „Аз, Тоня“, „Три билборда извън града“ и „Студена война“.

Да обикаляш Франция на 89-годишна възраст с яке на големи червени точки е нещо, което само Аньес Варда може да направи – тази необикновена жена е последната оцеляла от цяла плеяда легендарни режисьори от Новата вълна и все още има какво да научи по-младите от нея, както става ясно от филма „Лица, места“. Много могат да покажат и разкажат за изкуството да живееш красиво и дамите от филма на Сет Коен „Ню Йорк“ – мода за напреднали“, независимо че средната им възраст е доста над 70 години.

И накрая онова, което никога не бива да забравяме – че можем да бъдем безкрайно талантливи, като Глен Клоуз в „Съпругата“; безкрайно щастливи като Джулиан Мур в „Глория Бел“; невъобразимо млади и готини като Сърша Ронан в „Лейди Бърд“; потресаващо стилни като „Бандитките на Оушън“ или просто велики като Шер в „Mamma mia! Отново заедно“.