Изкуство

Костюмите в „Суспирия“ – висша мода и зрелища

Аудио-визуално произведение на изкуството.

Има само две причини да гледате филма „Суспирия“ на Лука Гуаданино – музиката на Том Йорк и костюмите. Харесвам много Гуаданино като режисьор, и то именно защото естетическият компонент във филмите му не рядко затъмнява детайлите на сюжета – така беше в  I Am Love, в „Голямото плискане“ и особено в „Призови ме с твоето име“. В „Суспирия“ също е така и цветовете на следвоенния Берлин, детайлите в интериора и костюмите са по-голямата част от зрелището. Този път обаче филмът ми се стори прекалено дълъг, на места неясен и доста страшен. Костюмите обаче са на обичайното много високо ниво.

Причината е една и се казва Джулия Пиерсанти. Художничката по костюмите във филмите на Лука Гуаданино изобщо не е такава по професия – всъщност тя е моден дизайнер, при това доста известен. Джулия е завършила Parsons, работила е за Balenciaga и Lanvin, след това в Celine. За нейните качества говорят достатъчно колегите й, който й дават дрехи за филмите на Лука – Раф Симънс, Диор, а един от продуцентите на „Суспирия“ е самата Силвия Вентурини Фенди.

Действието във филма „Суспирия“ се развива в Източен Берлин. Училището по балет се намира непосредствено до стената. Съответно Джулия е намерила идеалното модно списание за свое вдъхновение – „социалистическият Vogue“ – немското списание Sibylle – изданието на работещата немска жена, в което всичко е посветено на прагматизма, няма никакви екстравагантни дрехи, ярък грим или сложни прически. Списанието акцентира на работещите жени, които са взели живота в ръцете си и техният образ идеално съответства на преподавателките в школата по танци.

Друго вдъхновение за Джулия е френската художничка Луис Буржоа. Подобно на нея и тя е създала платове с шарки, които приличат на цветя, но отблизо са части на тялото, при това на голо женско тяло. С такъв десен са блузите, роклите и шаловете във филма.

Джулия Пиерсанти работи с най-известните дизайнери и този път във филма има дрехи от колекцията на Мартин Марджела, направени от коса. За разлика от предишните филми на Гуаданино, където акцентът е върху красотата и цветовете, тук се търси съвсем друг ефект и палтото на Марджела от коса е напълно на мястото си.

Има още...


Марджела не са единствената модна къща, ангажирана за филма. Обувките са произведени от Франческо Русо, който работи за Miu Miu, Sergio Rossi, Yves Saint Laurent и Dior. Дрехите на Йозеф Клемперер са разработени съвместно с дизайнера на Ermenegildo Zegna Алесандро Сартори. Както вече е ясно, в ролята на психиатъра е самата Тилда Суинтън, гримирана от Марк Кулиър, който вече има "Оскар" за грима в „Гранд хотел Будапеща“, където беше превърнал Тилда в 84-годишна баба. Впрочем в „Суспирия“ задачата му е дори още по-сложна и Тилда е напълно неузнаваема. Неслучайно тайната за нейното участие беше съхранена дори след премиерата.

Роклите за танца Volk са вдъхновени от японската еротика и снимките на Нобеси Араки. Самите червени въжета, от които са направени роклите, са купени в секс шоп и след това са преплетени така, че да приличат на стичаща се кръв. Японското изкуство да се връзват тези възли се нарича „шибари“ и Джулия го е усвоила специално за филма.

Ефектът, заедно с музиката на Том Йорк, е страхотен. Изобщо именно костюмите на Джулия и музиката правят от „Суспирия“ нещо повече от кино, а по-скоро някакво аудио-визуално произведение на изкуството. Би било идеално, ако беше с един час по-кратко.

 

 

 

 

 





И един филм, в който главният герой е модата...