Изкуство

На масата на главния готвач

Забележително е, че най-добрите ресторанти в света не се намират в центъра на Париж или Лондон, и в това има философски смисъл.

На масата на главния готвач

Изгледах на един дъх шестте епизода на “Cheff’s Table” (“Масата на главния готвач”) на Netflix. А после едва дочаках следващия ден, за да ги гледам отново. Създател на тази документална поредица е Дейвид Гелб (продуцент, режисьор и автор), който познавах вече от “Jiro Dreams Of Sushi” (2012) – документалния филм за Жиро Оно, суши майстора със статут на живо национално съкровище на Япония (за когото сме писали вече тук).

В “Cheff’s Table” Дейвид Гелб намира шест от най-добрите ресторанти в света в момента, и във всеки епизод насочва камерата към главния готвач (и собственик) на ресторанта, разказвайки историята на неговите житейски търсения и философия. Всички епизоди са със спираща дъха музика и сценография (епизодът в Патагония за мен е шедьовър на нивото на филма за Жиро Оно).

Всички тези готвачи са различни, никак не е задължително да харесваме това което правят, но същественото е друго – една и съща схема с общочовешко значение се повтаря шест пъти. Ключът за успеха в нито един момент не е деклариран, но е очевиден. Дълги периоди на учене и търсене на себе си, преодоляване и скъсване със зависимостта от чуждите очаквания, счупване на нормите, намиране на вяра в себе си, намиране на връзката с корените, раждане на индивидуалност, представяне на новата артистичната гледна точка на всяка цена. И малко късмет.[[more]]Забележително е, че най-добрите ресторанти в света не се намират в центъра на Париж или Лондон, и в това има философски смисъл. Точно както и при Жиро Оно, който прави най-доброто суши на планетата в подлеза на спирка на токийското метро, и тук местоположението на ресторанта не играе никаква роля за успеха му. Формата не е важна, а съдържанието. От най-далечното кътче на Патагония до онова място в Швеция, където шест месеца през годината не расте нищичко, или до онзи адрес в Лос Анджелис, който трябва да подминеш четири пъти, докато разбереш, че ресторантът се намира на ъгъла – тези ресторанти се оказват там, където човекът е свободен, където има връзка със земята и корените си, където се е завърнал, където може да се отдели от шума на очакванията и да намери идеала си.

Ето и главните герои в шестте епизода от поредицата:

  • Първи епизод: Масимо Ботура (Модена, Италия)
  • Втори епизод: Дан Барбър (Ню Йорк, САЩ)
  • Трети епизод: Франсис Малман (Патагония, Аржентина)
  • Четвърти епизод: Ники Накаяма (Лос Анджелис, САЩ)
  • Пети епизод: Бен Шеври (Мелбърн, Австралия)
  • Шести епизод: Магнус Нилсен (Ярпен, Швеция)

В ресторантьорството “масата на главния готвач” е място в самата кухня – маса, която може да се резервира за ВИП гости и на която главният готвач сервира тематични, подбрани, дегустационни блюда по свой избор.