Изкуство

Широко отвореният прозорец на Овертон в "Година след година"

Как би изглеждал светът след Брекзит?

Широко отвореният прозорец на Овертон в "Година след година"

Снимки: HBO

Нали знаете, че когато нещата поемат в една посока, то в нея се подрежда "опашка" от подобни едно на друго други неща. Така, както започнах да гледам сериал след сериал, сезон след сезон на тема съвременност – тревожна, плашеща и случваща се. При това не отделни, обезпокоителни, но все пак частни случаи, а устойчиво развиващи се тенденции, за които доскоро се мислеше, като за неща останали в миналото, които е невъзможно да се случат отново, защото човечеството си е взело поука.

Само че то не е поумняло и относителното спокойно съществуване в онези части на света, към които се числим, е притъпило рецепторите за различаване на опасността у голям брой индивиди, което създаде благоприятна среда за разни известни психологически механизми и трикове, които, макар и познати, си работят безотказно. Прозорецът на Овертон не просто се отвори, но светът е на ръба да литне от него и да се сгромоляса в онези бездни от несправедливост, болка, безнадеждност и отчаяние, които носят на обикновените хора само беди.

Продукцията на BBC, излъчена и от НВО, "Година след година" ни показва живота на едно такова семейство от Манчестър, в недалечното бъдеще, когато Великобритания е осъществила Брекзит. Семейството е голямо, членовете му отчуждени и 2019 го е белязала с лична трагедия. 

Шест епизода ни правят свидетели на политически и психологически манипулации, показват лавинообразно нарастващото напрежение, сблъсъци, драми, бюрократизъм и ксенофобия. Виждаме кошмара на изкривената "малка правда" – доход и сигурност, който в хипотетичното, но твърде вероятно бъдеще на 2034, може да ни затвори от другата страна на охраняваната ограда.

И макар картината да е за Великобритания, сценарият е осъществим навсякъде и разликите вероятно ще бъдат само в детайлите. Сериите са изпълнени в характерния британски вкус, който не може да бъде сбъркан. Актьорският състав е прецизно подбран, играта перфектна. Специално внимание обръщам на ролята и изпълнението на Ема Томпсън. Минисериалът е дело на един от най-известните телевизионни продуценти – Ръсел Т. Дейвис. Сериалът според мен е на едно от челните места в топ 10 сериали на 2019 година.

 

На кино през ноември