Изкуство

"Западен свят" по HBO – голямата мания на сезона

Създателят е Джонатан Нолан, сюжетът е много интересен, а за актьорска игра отсега виждамe много Златни глобуси.

"Западен свят" по HBO – голямата мания на сезона

[[more]] Преди няколко години "Изгубени" отмериха ново време в света на телевизионните сериали и оттогава нищо не е същото. Сериалът не беше точно сериал, а по-скоро глобална мозъчна игра, във връзка с която хора от всички краища на планетата се упражняваха в още и още теоретизиране за това какво, по дяволите, става. Който беше пропуснал детайл, историческа или литературна препратка, отваряше Lostpedia и продължаваше с хипотезите, докато всички дружно се разбихме в разочароващия финал.

"Западен свят" е подобна мозъчна игра, носеща заряда на "Изгубени", но дали ще повтори успеха му, е още много рано да се каже. Надявам се! Създателят все пак е Джонатан Нолан, сюжетът е много интересен, а за актьорска игра отсега виждам много Златни глобуси.

Представете си бъдеще, в което за много богати хора е построен огромен увеселителен парк, наречен Westworld. В идеално пресъздадена уестърн обстановка те могат да сбъдват всичките си фантазии, и то без никакви последствия. В Дивия запад дивото зове, ето защо повечето от гостите на парка всъщност се занимават със секс, пиене, побои и убийства. Жителите на Westworld са роботи, които нямат съзнание, че са такива. След всяка травма получават restart, след който се събуждат занулени, за да "живеят" поредните мънички сюжети, по които гостите и сценаристите ги водят. За гостите има два начина да приемат играта. При единия, който е по-елементарен, те третират жителите като кукли. Другият е за по-напреднали умове, които искат да играят истинската игра – следването на сюжета все напред и напред вероятно на различни нива.

Зад парка стоят два мастърмайнда. Д-р Робърт Форд (Антъни Хопкинс), който страда от нещо като божествен синдром, и партньорът му Арнолд, загинал още при откриването на парка. Тогава именно се случва неясно драматично събитие, което обаче оставя един гост, Мъжът в черно (Ед Харис), с правото да бъде в играта завинаги. Съответно той броди из парка вече 30 години в търсене на смисъла или края, който предполага, че се намира в центъра на мистичен лабиринт. 

Жителите на парка – клетите роботи – абсорбират ежедневно всякакви ужаси, след които биват закърпвани, почиствани и рестартирани. В някои случаи преминават и нещо като психотерапевтична сесия с Бърнард, началник на отдела по програмиране в Delos (компанията, притежаваща Westworld).

Тук вече е моментът да представя може би най-впечатляващия образ – Долорес. Отсега можете да сте сигурни, че Евън Рейчъл Уд ще има всички награди за ролята си. До голяма степен това е най-добре изиграният персонаж и нещо като двигател на сериала. Долорес е робот, който е най-старата креатура в парка. Нейната роля е да бъде мила девствена девойка, живееща с баща си в изолирано ранчо – направена е, за да се влюбват в нея, да я спасяват и закрилят добрите момчета. Постоянно около нея се стреля, убиват и нея, и баща й, но тя винаги се връща в тази си невинна роля след сесията с Бърнард, където дехуманизирана (т.е. гола) отговаря на въпроси с празен поглед.

Работата е там, че сякаш от толкова рестарт на софтуера й остават някакви следи. И ето че започват да се появяват някои неочаквани неща от харддиска й, водещи я по собствен път, в който изглежда, че няма да остане невинна завинаги.

Мънички остатъци от "спомени", реакции и гласове започват да тормозят и друг жител на парка – Мейв, една от проститутките в бара на градчето, също много интересен образ.

Двама гости – Уилям и Логан, пристигат, за да се забавляват и да преценят дали да купят Delos. Преди да влязат в парка имат избор – бяла или черна каубойска шапка. Уилям е доброто момче, а Логан е изверг.

Всичко се заплита за нула време, наместват се всякакви герои и, разбира се, започва и зрителското теоретизиране какво, по дяволите, се случва. В момента най-важният въпрос, над който феновете си блъскат главите, е дали всичко, което виждаме, се случва по едно и също време, или сме свидетели на преплетени времеви сюжетни линии. Поради това феновете не спират да търсят детайли във всеки кадър, способни да разкрият отговора на този въпрос. От променящото се лого на парка, през оръжието на Мъжа в черно, изглежда, че наблюдаваме поне няколко времеви отрязъка. Дали не виждаме едни и същи герои (например Мъжът в черно) на различна възраст, също е логичен въпрос. Ще видим. Казах ви – сериалът е голяма мания!