Градски находки

10 места край София за кратко бягство

Уикенд пътешествия

10 места край София за кратко бягство

Снимка: wikipedia

С повишаването на температурите и с "дългия уикенд", който ни очаква, много хора поглеждат  към картата, за да си набележат някое местенце, до което да избягат на почивка, разходка или просто да подишат малко чист въздух. 

Има милион места, които може да посетите в България, но в тази селекция сме избрали онези 10 любими наши места, които може да посетите дори за ден, без да се притеснявате, че ще отсъствате прекалено дълго. 

Всяко едно от местата е на разстояние до 100 км от София и всеки един предлага интересни преживявания и красиви гледки. Приятно пътуване!

„Пътеката на здравето“ над с. Кладница (разстояние от София – около 30 км)

„Пътеката на здравето“ над село Кладница е красив планински маршрут сред чистия горски въздух на Витоша – истинска пътека на здравето. Разходката по нея е много освежаваща и живописна, а през летните дни се възползваме от прохладата на реката. Извървяхме я без никакъв проблем с четиригоришния ми син, което дава ясна индикация, че е подходяща за всякакъв тип хора, включително малки деца. А за тях е интересно – гора, река, мостчета, водопадчета, морени. А накрая приключваме с вкусна гозба на хижа Селимица.

 

Драгоманско блато (разстояние от София: около 40 км)

Комплексът е единствен по рода си в България и сред малкото подобни на Балканския полуостров. Той обединява едни от последните останали карстови блата в страната и представлява изключително интересно съчетание от три вида карстови форми на релефа, каквото са Драгоманското блато, Чепън планина и хълмовете Три уши.

Карстовият комплекс “Драгоманско блато”, простиращ се върху 14 967 ха (4 000 дка), става 11-тата българска територия, която през 2011 г. е включена в списъка на Рамсарската конвенция (1971 г.) за влажните зони с международно значение (1). Това е най-голямата естествена карстова влажна зона в Европа.

Прочетете още на следващата страница... 


Пантеон “Майка България” в с. Гургулят (разстояние от София: около 42 км)

Пантеонът до село Гургулят е построен в памет на загиналите войници и офицери в битката при Гургулят по време на Сръбско-Българската война през 1885 година. Паметникът се намира в местността "Църквище". Изграден е от червен бетон и е във формата на пресечена пирамида. В централната му част е издигната статуя от кварцит на жена, символизираща Майка България, скърбяща за загубените си чеда. Пантеонът е построен на мястото, където са се водили решителните битки от войната.

Неолитните жилища при река Тополница край с. Чавдар (Разстояние от София: 76 км)

Арехеологическият парк "Тополница" се намира в село Чавдар в местността "Св. Петка". Паркът е открит официално на 27.10.2012г. В него могат да бъдат видени жилищни сгради, които са изградени по план и реконструкция на намерените останки от раннонеолитно селище, датирано от преди 7000 години. Там е намерена една от най-старите култури в Югоизточна Европа.

В парка са включени работилници за каменни оръдия, керамични съдове, обработване на кожи.

В парка се помещава просторна експозиционна зала, в която се разказва историята на намерените седем културни пласта в селищната могила. За любителите на автентичните изживявания е предоставена възможност и за нощувка в неолитните жилища.

Прочетете още на следващата страница... 


Лозенски манастир “Свети Спас” и връх Половрак ( разстояние от София: около 20 км)

Лозенският манастир "Свeти Спас" се намира в покрайнините на София по пътя към най-високия връх на Лозенската планина, вр. Половрак. До манастира води черен път, който е проходим за лека кола. Пътят до манастира, който започва от източния край на село Лозен, е приятен за разходка, тъй като минава през самата Лозенска планина. Манастирът "Свети Спас" е основан вероятно през XI - XII в. и е бил най-източният от манастирите, образуващи Софийската Мала Света Гора. Унищожен е при падането на крепостта Урвич при османското нашествие в края на XIV век. След това е възстановен през XVII в. и дори има сведения, че в него е функционирала книжовна и калиграфска школа и училище през втората половина на века. За жалост манастирът е повторно сринат през XVIII в. от турците, тъй като монасите му участвали в завери и въстания.

За трети път "Свети Спас" се въздига от пепелта през 1821 г. Майстор Цвятко Тодоров построява наново църквата върху останките от стария храм.

 

Черепишки манастир (Разстояние от София: около 85 км)

Манастирът е изграден по време на управлението цар Иван Шишман (управлявал 1371-1395 г.). Съществува легенда, според която името на манастира идва от костите на загиналите войници след битката в края на XIV в. между цар Иван Шишман и османските нашественици. В края на ХVІ в. св. Пимен Зографски (български зограф, книжовник и храмостроител) възстановява манастира и го превръща в книжовно и духовно средище. В манастира през 1612 г. е изработено и прочутото "Черепишко Четвероевангелие" с позлатен обков. През 1784 г. в скалите над манастира била изградена костница на два етажа, чийто параклис е посветен на "Св. Йоан Кръстител".

Прочетете още на следващата страница... 


Язовир Огняново (Разстояние от София: около 43 км)

Язовир "Огняново" е язовир изграден по поречието на река Лесновска. Той е един от тридесетте най-значими язовира в България. Построен е за нуждите на Кремиковци и за напоителни нужди. Наречен е по името на село Огняново, намиращо се в непосредствена близост. Мястото е подходящо за отдих и риболов, в района на язовира могат да се изграждат и палаткови лагери. Може да се лови уклей, костур, каракуда, шаран, речен кефал, бял амур и др. Преди построяването на яз. Огняново е имало път свързващ с. Огняново и с. Голема Раковица. В момента той е на дъното на язовира и може да се види началото му преди водата.

Панчарево (Разстояние от София: 13 км)

Панчаревското езеро (известно още като езеро Панчарево и бент Панчарево) е язовир в горното течение на река Искър, на територията на Столична община. Разположено е в живописният Панчаревски пролом, между Витоша и Лозенската планина, при устието на река Бистрица в Искър. Отстои на 12км югоизточно от центъра на София по протежение на Самоковско шосе, и е най-близката голяма водна площ до столицата.

Около Панчаревското езеро през годините са създадени няколко залесени парка, изградени са клубни бази, ведомствени почивни домове и множество уютни заведения за обществено хранене. Районът постепенно придобива характера на благоустроена зона за отдих, която днес включва части от две населени места - Панчарево и Кокаляне при надморска височина 600 - 630 м. Тази зона се използва за водни спортове, излети с лодки и водни колела, риболов и балнеолечение. 

Прочетете още на следващата страница... 


Стобски пирамиди (Разстояние от София: около 100 км)

Скалите са често посещавани от туристи, като те са включени в Червената книга на България, като застрашено природно местообитание. Пирамидите са едни от най-популярните скални пирамиди в държавата, те са композиция от различни остри, игловидни и пирамидални земни форми. Техните размери варират от няколко 5 - 6 метра, а най-високите са до 12 метра.

Те са разположени на изток от село Стоб, на южния склон на западните части на Рила планина. Те са обявени за забележителност през 1964 година. В днешно време могат да бъдат посетени, след заплащане на символична такса.

Около тях има много красива флора – може да видите габър, мъждрян, брекина, дрян, глог, маслинка, смрадлика, хвойна и много други. Освен това може да видите и различни видове дребни животни. Мястото е добре обособено и поддържано, като на места има пейки за отдих. Голяма част от маршрута е на открито.

 

Черни връх (Разстояние от София: 17 км)

Покоряването на Черни връх бележи началото на българския туризъм, а Алеко Константинов организира това масово изкачване на първенеца на Витоша. Историята за Витоша крие още една изненади. Тя е първият национален парк на Балканския полуостров и заема територия от 26 606 хектара. В него се намират и два резервата - Бистришко бранище и Торфеният резерват. Цялата тази красота величествено обрамчва нашата столица - София. Как да покорим Черни връх?

Ако попитате някой софиянец за маршрута, веднага ще ви упъти. Всеки уикенд може да видите столичани да се разхождат по туристическите пътеки на Витоша. Хубавото е, че има леки и удобни маршрути, които са подходящи дори за 5 - 6-годишни деца. Така че грабвайте малчуганите и заедно опознайте красотата на планината! 

 

Пътуването с влак е тренд за 2023-та