Градски находки

Детската железница в Пловдив: едно различно преживяване

Откакто се помня малкото шарено влакче обикаля Младежкия хълм в Пловдив и е една истинска атракция за малки и големи...

Детската железница в Пловдив: едно различно преживяване

Докато децата ни растат и всеки ден откриват по нещо ново, ние, родителите, преоткриваме света през техните очи. Отваряме сетивата и сърцето си и виждаме неща, които преди това по една или друга причина не сме забелязвали или пък отдавна сме забравили.

Благодарна съм, че откакто съм майка и денят ми минава по различни маршрути, имам възможност да преоткрия някои хубави места в любимия Пловдив. Като Детската железница например: един от най-ярките и мили спомени от моето детство.

Малкото шарено влакче обикаля Младежкия хълм в Пловдив и е една истинска атракция за малки и големи. Маршрутът му започва от гара “Пионер” в долната част на тепето, вие се нагоре, като минава през мост, железопътен прелез с бариери и тунел, а после продължава през естакада във формата на цифрата 6, за да стигне до крайната спирка, гара "Панорама", откъдето се открива чудесна гледка към града. Там се полага кратка почивка за всички пътници, след което влакчето ги връща до първоначалната гара „Пионер”, където чудното пътешествие приключва. По време на цялото пътуване, което продължава около 20 минути, купетата са озвучени от любими детски песни.

Запечатала съм всичко това много добре в съзнанието си, затова защото навремето атракциите за деца се брояха на пръсти. Дните, в които отивахме на детското влакче, бяха много специални за мен. И въпреки че днес забавленията за деца изобилстват навсякъде и под всякакви форми, щастлива съм, че за моята 3-годишна дъщеря първото й посещение на детското влакче също се превърна в едно специално преживяване. Тя се вълнуваше през цялото време и си тръгна истински въодушевена.[[quote:0]]Оказа се, че Детската железница е по-голяма от самата мен на години: построена е през 1979 г., но след 1989 г. запада и е затворена. През 2007 година тя е реконструирана и пусната отново в експлоатация. Въпреки че е реновирана, Железницата носи белега на нашето детство: името й е “Знаме на мира”, началната гара е „Пионер”, а повечето от песничките, които ще чуете по време на пътуването, са от "онези" години. В това няма лошо, дори като че ли внася една леко сантиментална и носталгична нотка за хора като мен. От друга страна, определено има неща, които биха могли да се подобрят, климатизация на купетата например, за да е преживяването по-комфортно и още по-хубаво.

И така, за тези от вас, които имат желание да посетят Детската железница, имайте предвид, че локомотивът на влакчето е на акумулаторни батерии и затова капацитетът му е максимум по 7 курса на ден. Лятното разписание на курсовете от гара „Пионер” е: в 10:30, 11:30, 12:15, 15:30, 16:30 и 17:30 часа, а когато има много хора, пускат извънредно и още един курс в 12:40 ч. Почивните дни са понеделник и вторник, а билетчето е на скромната цена от 1 лев.[[more]]И още нещо: оказа се, че градовете в България, където има специално изградена детска железница, се броят на пръсти. Доколкото успях да се информирам, друго подобно влакче има в парк Простор в Кърджали. Така че ето една чудесна причина да посетите Пловдив с детето си и да му подарите това незабравимо приключение. А за тези от вас, които като мен са израснали тук, да съживите един мил спомен от детството си:)