На 6 септември отбелязваме 138 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България - едно от най-значимите събития в историята ни, организирано и извършено от българи без външна помощ.
Не пропускайте да почетете паметта на героите, не пропускайте да разкажете на децата си, че на тази дата през 1885 г. българите заявяват пред целия свят, че не може и не трябва да има граница между тях.
Ето как можете да го направите!
Тържествената церемония по повод 138-ата годишнина Съединението на Източна Румелия с Княжество България
Кога: 6 септември, сряда, 11:00 ч.
Къде: пред Мавзолея – костница на княз Александър І Батенберг, бул. „Васил Левски” № 81
Столичната община организира тържествено отбелязване на 138-ата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. В програмата за празничното честване на годишнината ще вземат участие Националната гвардейска част, Вокална формация „Български гласове“ с диригент Йосиф Герджиков и актрисата Силвия Лулчева.
Тематичен музеен тур и филмова прожекция в Националния военноисторически музей
Кога: 6 септември
Къде: Национален военноисторически музей
Тематичен музеен тур, филмова прожекция, анимации и игра за децата по повод Деня на Съединението ще открием в Националния военноисторически музей.
Ще можете да се потопите в атмосферата на събитията отпреди 138 години, запознавайки се отблизо със знакови експонати, запазили спомена за паметните дни на 1885 г. – знамената на Марашката и чирпанската чета „Искра“, личните вещи на княз Александър I, майор Данаил Николаев, капитаните Райчо Николов и Коста Паница, оригинални униформи и оръжия.
Четири анимации, свързани със Съединението и неговата защита ще обогатят историческия разказ. Те онагледяват ролята на войската при обединителния акт, представят дипломатическите совалки, предприети от властта, за международно признание на Съединението и основните театри на военните действия в Сръбско-българската война. За своите най-малки посетители екипът на Музея е подготвил занимателна игра, която ще ги провокира да извървят пътя на Съединението и неговата защита и да опознаят по-добре съдбовните събития от 1885 г.