Градски находки

Капана - градска култура за напреднали

Малко е да се каже, че съм направо удивена от мъдростта и визията, която градската управа на Пловдив демонстрира през последните години и която намери признание в обявяването на града за Европейска столица на културата за 2019 г.

В много европейски градове има такива кварталчета. Те дори не са нищо повече от няколко улици, очертани от ниски сгради и приютили малки магазинчета, книжарнички, барове и галерии. Били са не много престижни квартали, в тях са живеели занаятчии, студенти или бедни буржоа, но в наши дни се превръщат в средище на арт или гей бохемата - далеч от помпозността на по-богатите квартали, но с необикновена атмосфера и непреодолим чар. Парижкото Маре, краковският Кажимеж, римското Трастевере, нюйоркските Сохо и Трибека - примерите са много. Повечето пъти превръщането на един квартал в арт средище става по естествен начин, но има и случаи, когато градската управа умишлено подпомага този процес.

Такъв е примерът с Капана в Пловдив - бивше средище на занаятчии около Халите, кръстовище на няколко малки улички с изразителни имена - "Железарска", "Кожухарска", "Абаджийска", "Златарска". През 2013 г. градските власти решават да се възползват максимално от локацията и духа на мястото, като умишлено подпомогнат заселването на интересни арт работилнички и шарени идеи в него. През 2014 г. се провежда конкурс в сферата на културата, като едно от основните условия е тези места да се предоставят на артисти, занаятчии и културни асоциации, които да възродят Капана като културно и занаятчийско средище. Забранява се и влизането на автомобили, което превръща павираните улички в идеална пешеходна дестинация. Тази година бяхме свидетели и на първия Капана Фест, който заля града с музика и красота - спомен за него навяват и до днес многоцветните знаменца, накичили квартала.

 

[[more]]Малко е да се каже, че съм направо удивена от мъдростта и визията, която градската управа на Пловдив демонстрира през последните години и която намери признание в обявяването на града за Европейска столица на културата за 2019 г. Неминуеми са и паралелите със София, на която насилествено беше наложена главна градска пешеходна улица от най-провинциален тип и която в същото време губи малко по малко стария си градски чар. Районът около Халите, "Пиротска", "Цар Симеон" и Женския пазар е безвъзвратно загубен за нас и за съжаление аз лично не виждам опити от страна на общината това положение да бъде променено по някакъв начин. Остава ни все пак надеждата по-прогресивните културни, архитектурни и други неправителствени организации да инициират създаването на подобен квартал и в нашия град.

Надявам се от сърце.