Градски находки

Козунаците са ни скъпи

Има отлив от ръчно правените великденски печива заради инфлацията, която се усеща от всички

Козунаците са ни скъпи

Мария Зих
Снимка: Sweet Spot

В сезона на козунаците всички си правим сметката: колко козунака да купим, колко да раздадем, какви да бъдат? Какъв бюджет можем да отделим? А дали ще месим и тази година и ще отделим един цял ден за това? Макар традициите в България да са все още живи и все повече млади хора да се запалват по кулинарното занимание, голяма част от работещите заети хора избират да купят готови печива.

Инфлацията само в първите месеци на годината надмина 13 %, а цените още галопират нагоре. Неизбежно, и козунаците стават по-скъпи. Както всяка година, полемиката колко скъпи са скъпите козунаци не минава без вечните сметки без кръчмаря какво пък толкова има в тези козунаци. Кое е по-важно: цената, вкусът или ръчно правените изделия с истински яйца, мляко, брашно, преминали през 3 пъти втасване и месене на ръка, достойно да се сравни със стабилна фитнес тренировка.

В последните години градските жители все по-често купуват великденски сладкиши от малки бутикови пекарни. Тези места имат уникалното очарование, правят истинска занаятчийска храна от хляб, курабийки, поръчкови торти та до козунаци и погачи. Обикновено цените са поне двойно по-високи от масовия конкурентен продукт, но това има своето обяснение. След пандемията обаче, шоковото постъпване на суровините, тока и горивата са истинско изпитание за оцеляването. 

Sweet Spot е една такава малка пекарна в София. Собственичката Мария Зих прави козунаци само по Великден с предварителна заявка. Сега пече по 10 броя на ден по 500 г всеки. Предлага 3 вкуса: с мармалад и орехи, с шоколад и със стафиди и бадем. Козунаците й са фантастични – като онези на моята баба, на вашата баба и на съседката от детството. Да, точно така, защото козунаците се правят по стара изпитана рецепта по всички правила на сладкарството. Питам Мария защо прави ръчни козунаци при тази тежка конкуренция:

„Вярвам, че всичко, в което е вложена любов и го правя с ръцете си, носи много повече смисъл и много повече вкус и съдържание“, казва сладкарката между поръчката на торта за рожден ден и ръчно правени френски макарони, които толкова се харесват. 

„Започвам в 7 ч сутринта като замесвам тестото, то втасва 3 пъти и готовите изпечени козунаци излизат чак около 3 следобяд. Сами сметнете колко време отнема този процес. Правя всичко на ръка, включително посрещам клиенти, отговарям на телефона и изпращам по куриер поръчките си“, казва Мария.

В третата година от съществуването на малката пекарна, клиентите на Мария избират качеството, но инфлацията вече се усеща от всички. 

„Дори клиентите да оценяват качеството на продуктите ми, след като финансовите им възможности не позволяват, все по-рядко идват и поръчват от мен. Но предпочитат да вземат един път и това да е качествен продукт, отколкото евтин със заместители“, разказва сладкарката. За сравнение, в големите пекарни и сладкарници се пекат по няколко стотин козунака на ден.

Продължава на следващата страница...


Разликата обаче е, че имат тестомесачки, втасватели и машини, с които човек може въобще да не се докосне до козунака. Това разбира се може да е добре от икономическа гледна точка, но със сигурност ръчно правените козунаци имат повече душа и това се усеща с всяка хапка от такова печиво.

„Има отлив във всяко едно отношение, не само при козунаците. Хората, които не обедняха и не фалираха при Covid-19, бавно и постепенно обедняват сега с увеличаващите се цени“. 

А всички цени се налага да бъдат увеличени. Само маслото на кг е с 10 лв по-скъпо, олиото е поне 100 % нагоре, яйцата, брашното също. Така в Sweet Spot , ако миналата година същите козунаци са стрували 12 лв, сега са 16 лв. Драстичното поскъпване на тока за бизнеса всъщност е най-голямото перо, която налага скок на цените на всичко, а като се добавят и поскъпналите горива, неизбежно е поне 20 %-тно увеличение на цените.

„Но аз не мога да работя на загуба и с идеята, че имам бизнес. Хората започват да предпочитат по-ниските цени, а моето място не е такова с много човекопоток. Затова разчитам основно на поръчките и на добрата си рецепта“, казва Мария.

В социалните мрежи всяка година се обсъжда колко скъп е скъпият козунак и луди ли са тия дето купуват великденски хляб за 30 лв килограма. Може да се видят всякакви мнения, но истината е, че щом има такива цени на такива продукти, явно има и клиенти за тях. От скандалният кето хляб, който струваше 50 лв преди години, до веган рецепти за печива с наглед нищо особено като съставки, до сурови торти – в града има всякакво търсене и всякакви клиенти.

Справка на някои известни пекарни в София показва идентични цени на козунаците:

"Слънце и луна" – козунак 500 г. - 9 лв.

"100 грама сладки" - козуначен сладкиш - 480 г. - 15,90 лв. 

"Зоя": веган козунак 500 г. - 17,25 лв.

Иначе с добра рецепта, истински продукти и повече вложено време, всеки може да опита да получи качеството на малките пекарни.