Градски находки

На гости при кралицата

Кое е по-важно - прекрасният дворец или неповторимата градина, която е създадена към него? За много румънски туристи в пъти по-важна е сградата, а не уникалните растителни видове, които могат да видят в Ботаническата градина на Балчик. Служителите на градината споделят, че непрекъснато се случва ядосани туристи да си искат парите обратно. „Това не е дворец, а малка къща“, казват туристите и са напълно прави. Прочутият дворец на румънската кралица Мария е всъщност малка лятна вила, която тя нарежда да бъде построено на това място. През 1918 г. Балчик е най-южната румънска точка и кралицата иска да има собствено място, където да посреща пролетта и лятото. Към вилата е построен и параклисът, който до ден днешен е там, в окаяно състояние, но все още работещ.

На гости при кралицата

200 декара земя, 3 000 вида растения, 36 съдебни дела - това са цифрите, неизменно присъстващи в описанието на Ботаническата градина в Балчик. Мястото, където има толкова много сблъсъци на културни, исторически, природни и чисто човешки интереси, отваря вратите си всеки ден в 8 часа, готово да посрещне многобройните туристи.



А те наистина са много. В един от най-натоварните дни през август миналата година градината са разгледали над 8 000 човека. Много от тях са привлечени от природното разнообразие, но много идват да видят прочутия дворец на румънската кралица Мария. Служителите на градината споделят, че непрекъснато се случва ядосани туристи да си искат парите обратно. „Това не е дворец, а малка къща“, казват румънците, дошли да видят двореца на своята кралица и са напълно прави. Прочутият дом на Мария Единбургска е всъщност малка лятна вила, която тя нарежда да бъде построено на това място. През 1918 г. Балчик е най-южната румънска точка и кралицата иска да има собствено място, където да посреща пролетта и лятото. Към вилата е построен и параклисът, който до ден днешен е там, в окаяно състояние, но все още работещ.

Сега мястото, което е било засадено не само с цветя, но и със зеленчуци, е превърнато в 200 декара площ, на която могат да бъдат открити над 3 000 вида растения. Цялата градина се поддържа ръчно и всекидневно, служителите й работят 7 дни в седмицата, а броят посетители на година наброява повече от 220 хиляди.

Всичко започва през 1955 г., когато Ботаническата градина е отдадена на Софийския университет и в нея започват активни работи по създаване на ландшафт, подходящ за тропични и екзотични растения. Много от тях са пренесени от парка Аязмото в Стара Загора, а огромната гордост на градината е колекцията кактуси, сред които има и зимоустойчиви видове. Онези, които не издържат на ниските температури са засадени в специални дървени делви, които се покриват с пръст. Когато дойде моментът, делвата се изравя и се премества в парник, където да изчака зимата да премине и отново да бъде засадена в градината.

Възпитание на екологична култура – това е една от основните цели на служителите в градината, които правят множество курсове за деца, обучавайки ги, както да разпознават растенията, така и да се грижат правилно за тях. Преди всичко Ботаническата градина е създадена с образователна цел и като част от Софийския университет тя работи по обучение на деца и студенти, а отворената й форма само подпомага да се набавят нужните средства за поддръжката на мястото.

Дотук с официалната част. Ботаническата градина е абсолютен рай. Именно защото ми хареса толкова много, си направих труда да изчета и проуча тези подробности, които ви споделих по-горе. Но има още нещо – на територията на градината са разположени множество сгради, построени за нуждите на кралицата, която може да видите на ретро снимките, предоставени от арх. Велин Нейчев. От едната страна това е чудесно, проблемът е как се ползват те – в Ботаническата има хотели, чийто собственик е Министерство на културата. Ботаническият туризъм се оказва много примамлив и винаги има желаещи да поживеят сред тези чудесни растителни видове, но това не е достатъчно. Споровете, които се водят от години и които са събрани в общо 36 съдебни дела, са много прости – Министерството на културата иска да вземе земята и да лиши студентите на Софийския университет от място за практика. Може би министерството ще се грижи по-добре за тези декари земя, кой знае...

Но съдейки по останалите сгради, които вече са собственост на културното ведомство, ми остава силната надежда, че ботаническата градина в Балчик завинаги ще остане в ръцете на университетските ботаници и ландшафт инженери.