Приветстваме този проект от самото начало и следим как се развива, затова сега още повече се радваме на успехите му. "Реките на София" стана единствен победител тази година от България в Европейските награди за културно наследство / Наградите Европа Ностра, финансирани от програма Творческа Европа.
През настоящата година, когато отбелязваме 20-ия юбилей на тази най-престижна награда в полето на културното наследство, са наградени 30 значими постижения от 18 страни в пет категории.
Награждаването на победителите ще се състои на 26 септември в Прага, на специалната церемония за връчване на Европейските награди за наследството, която ще се проведе в наскоро реставрираната Държавна опера при съвместно домакинство с Европейския комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел и Изпълнителния президент на Европа Ностра проф. д-р Херман Парцингер.
"Реките на София" е сред победителите в категорията "Ангажиране на гражданите и повишаване на осъзнатостта".
Проектът е инициатива на фондация Колективът. Чрез неочаквани архитектурни интервенции и културни и образователни събития тя превръща изкуствените речни корита на София в публично достъпни пространства – за първи път от 80 години – и увеличава тяхната видимост.
Благодарение на инициативата множество граждани, институции, частни компании и неправителствени организации се застъпват за това Столична община дългосрочно да възстанови реките като зелени обществени пространства.
"Реките на София" създава временни точки за достъп, както и сцени, павилиони и градска мебел и организира вече две поредни години фестивали с разнообразна културна, образователна и спортна програма.
Провеждат се и работни групи с архитекти, урбанисти и студенти в диалог с главния архитект на столицата. Инициативата променя нагласата на хиляди граждани, както и на институциите, и превръща реките в зона с културно, природно и обществено значение.
Ето какво каза и журито на Европейските награди за културно наследство / Наградите Европа Ностра: "Реките на София е отличен пример за включване на местната общност и гражданско участие. Със сравнително малък бюджет и с финансиране от общината и социално отговорни компании, те успяват да трансформират градската среда. Инициативата има добра устойчивост и възвръщаемостта на инвестицията е много голяма. Инициативата може да се прилага на повече места и е добър пример за други градове в Европа."
Как да преобразим реките на София
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...