Градски находки

Сблъсъкът на титаните: греяно вино или греяна ракия

В това студено време няма по-добър начин да сгрееш душата от една "греена" алкохолна напитка. Ние често сме изправено пред трудния избор коя огнена напитка да изберем: греяното вино или греяната ракия?

Сблъсъкът на титаните: греяно вино или греяна ракия

Снимка: Canva

В това студено време няма по-добър начин да сгрееш душата от една "греена" алкохолна напитка. Ние често сме изправенr пред трудния избор коя огнена напитка да изберем: греяното вино или греяната ракия?

Греяната ракия е особено тачен еликсир през студените зимни дни и вечери.

Несъмнено сгрява организма и прогонва вирусите. Това е изключително приятно питие, когато сме намръзнали след дълга разходка на студа например. Греяната ракия върви много добре с хубава туршия, прясно изпечени мръвки или гореща супа. Чашките се обръщат неусетно заради страхотния ѝ аромат, а консумирането ѝ в приятна обстановка и добра компания създават истинска наслада за сетивата.

Приготвянето на греяна ракия изобщо не е трудно и в същото време става доста бързо. Естествено обаче, има къде да сбъркате, затова трябва да се знаят няколко важни неща.Страхотният аромат превръща консумирането ѝ в истинска наслада за сетивата. Приготвянето на греяна ракия не е никак трудно, но е важно да се спазват няколко правила. Заради сладостта си греяната ракия се пие лесно, но бъдете внимателни с консумацията ѝ!

Далеч от изискаността на охладеното вино лечебната билкова напитка греяно вино внася приказност в студените дни.

Виното е традиция. Особено по нашите земи. Приготвянето на тази ароматна и сгряваща напитка води началото си от Римската империя. Виното с ароматни подправки е споменавано в текстове на Плиний Стари и в рецепти от I в., приписвани на Марк Гавий Апиций, готвач и кулинар от времето на император Тиберий. Сред тях се открива Conditum Paradoxum – греяно вино с три основни съставки – мед, черен пипер и разбира се вино. Друго известно наименование е Hippocras – греяно вино със захар и ароматни подправки като сред най-често използваните е канелата.

Появата на топлото питие се дължи и на нетрайността на някои вина. Така с прибавянето на мед и различни билки се предоставяла съвсем нов вид напитка. По този начин дефектът се превърнал в ефект. Любопитен факт е, че еквивалентът на греяното вино през лятото е сангрията. Тя включва червено вино, плодове и плодови сокове, бренди и подправки.

Без значение кое ще предпочетете, може да ги намерите на Коледния парк на площат "Славейков", който ще създава коледно настроение чак до 30-ти декември. Ако пък сте от тези, които досега не са опитвали нищо едно от двете - марш към коледния фест! 

5 вкусотии, които можете да опитате на Коледния парк