Градски находки

Софийски разходки с вдъхновение, или за тайните на старите къщи

Виждаме толкова много и красиви къщи, които никога не сме предполагали, че съществуват.

Знаете ли къде в София е било най-известното модно ателие през 20-те години на миналия век? А коя е първата къща, построена в София след Освобождението? Колко банки е имало в центъра? Къде са дворците на София? И кои са всъщност хората, създали прекрасните сгради на столицата, архитектите на модерна България? [[more]] Това са съвсем малка част от въпросите, чиито отговори може да научите по време на разходките, организирани от Historicalroutes.bg, вдъхновени от историята и архитектурата на София и от делата на хората, създали този град. От римско време до края на ХХ век – през малките улички до големите площади. Целият маршрут на обиколката е дълъг около 6 километра и в него са включени около 80 обекта. Тоест това са шест часа, в които минаваме през столицата по изключение с вдигнати нагоре глави и виждаме толкова много и красиви къщи, които никога не сме предполагали, че съществуват. Обзалагам се, че няма да познаете повечето и на снимките в галерията.

Попаднах на информация за тези обиколки случайно и се записах на първата само за проба. След два часа и половина и безброй научени истории нямах никакво съмнение, че ще отида и на следващия ден за продължението, като взех и приятелката си. Струва ми се, че това би бил превъзходен и задължителен урок по история на София за всички училища в столицата. Но понеже подобни образователни инициативи се случват достатъчно бавно или никога, дотогава всеки желаещ може да се запише на сайта Historicalroutes.bg и да си подари един незабравим есенен следобед. Обещавам ви, че след това никога няма да погледнете на София със същите очи.

Първата част започва от Орлов мост и обхваща половината от обиколката, с акцент върху частни домове и лични истории.


Втората, която е отделен маршрут, започва от Руската църква и разказва за публичните сгради на София. Двете имат различно звучене и поне за мен създават особен поглед върху родния ми град – първия ден останах замислена за хората и съдбите им, за любовите и заговорите, за посветилите се на следосвобожденска България чужденци и училите в Европа българи, изобщо за целия духовен и икономически подем, който носят историите в книгите, но и сградите от онова време.

Вторият ден и втората част на маршрута ме накараха да си представя града такъв, какъвто е бил по времето на баба ми, изгубените улици и старите сгради, символите на властта, въплътени в камък и бетон, онова, което ни учи София и което показваме на децата си – пластовете на историята, на места видими един върху друг по начин, който няма аналог в съвременните градове на Европа. И наистина, никъде в европейските столици няма такава историческа еклектика и пълно пренебрежение към спазване на някакво стилистично или цветово единство. Но защо да не приемем, че точно в това е чарът на София, нейната уникалност?