Градски находки

В подземията на базиликата Св София – тайните на древността

За втори път, след наскоро откритата ремонтирана Национална художествена галерия, мога да кажа с удоволствие – още един музей, с който можем да се гордеем.

В подземията на базиликата Св София – тайните на древността

За втори път, след наскоро откритата ремонтирана Национална художествена галерия, мога да кажа с удоволствие – още един музей, с който можем да се гордеем.

Чувала съм от баба си, че някога в центъра на София е имало старо гробище, но не знаех, че от него е запазено нещо. Оказва се, че още през 1910 година професор Богдан Филов прави разкопки под базиликата Св.София и открива много запазени гробни съоръжения, датирани от трети до пети век, както и останки от три по-древни църкви, които са били изградени на мястото на сегашната базилика.

Не са ясни причините, поради които през миналия век подземията на Св.София са изоставени и нищо не е реставрирано. Така или иначе, благодарение на парите от фонд Регионално развитие на ЕС, през май тази година е открит музей в подземията на базиликата, чудесно направен – със стъклени пътеки, за да се вижда всичко навсякъде, с малки пояснителни филмчета на няколко места, с холограми на някои от намерените предмети, подробни надписи и възможност всичко да се види съвсем отблизо.

Основната част от експонатите са гробници – каменни саркофази, зидани гробове, гробници от каменни плочи, дву- и многокамерни тухлени гробници и най-разпространените и интересни – зидани гробници с полуцилиндричен свод. Някои от гробниците са стенописвани – едната е чудно красива, цялата в цветя. Обособени са, доколкото е възможно, трите по-стари църкви. Сегашната е изградена в края на V в. началото на VI в. Изложена е една от запазените мозайки и репродукции на другите, които в момента могат да бъдат видени в оригинал в Археологическия музей, заедно с намерените в некропола обекти.

[[more]]Обиколката на подземията е на малки групи и двама студенти от Софийския университет са любезни екскурзоводи – за тях всичко това е интересно и вдъхновяващо – така и трябва да бъде. Неясно защо пред църквата няма абсолютно никакво обозначение, че вътре има такъв музей, може би предстои да се постави някаква табела. Така че ако искате да посетите - входът е непосредствено след предверието, вдясно. И нещо, което не мога да не отбележа – в едно от филмчетата с обяснения имаше поне три правописни грешки! Не мисля, че на подобно място към това трябва да има толерантност.

Всички ние сме отгледани с разказите за това колко древен град е нашата столица. На практика малко са местата, където това може да се види, усети, докосне, помирише. Всяко такова преживяване прави историята по-близка и истинска за нас и нашите деца.