Курсове

Изкуството на оцеляването

Изкуството на оцеляването

Цикъл от лекции, които ще ни помогнат да преживеем тези тежки времена, да се погрижим за психическото и физическото си здраве - на нас самите и на най-близките ни хора. Някои от най-добрите български специалисти в конкретната област ще направят специална видео лекция, чрез която ще ни запознаят с добри практики, полезни съвети, теоретична и практична информация, чрез която ще ни помогнат да се справим със стреса, паниката, страха, гнева и безсилието. Ще ни помогнат да съхраним мира в семейството, да се погрижим за партньора и децата си, за възрастните си роднини. Ще ни помогнат да преодолеем пристъпите на емоционално хранене, ще ни дадат съвети как да се погрижим за тялото си сами, без чужда помощ – за неговия външен вид, за неговото здраве, за имунитета му.

 

Какво наистина знаем във време, в което нищо не знаем? – Детелина Стаменова

Детелина Стаменова е психотерапевт, психолог и социолог. Освен това е редактор на няколко книги и поддържа блог за сложния вътрешен свят на хората в личния си сайт. Завършила е юридическа психология и социология, преминала четиригодишно психотерапевтично обучение и сертифицирана да работи като психотерапевт след години лична психотерапия и супервизии от водещи психотерапевти. В професионалните си търсения и стремеж към знание се насочва към програмата на Българското общество по групова анализа и групови процеси и Виенския университет Зигмунд Фройд за обучение по психоанализа, а опитът й в корпоративна среда като мениджър в международна среда я стимулира да покрие и обучение по коучинг към ICF. Тя ще ни обърне специално внимание на това какво наистина знаем във време, в което нищо не знаем.

 

Как да разпознаваме и контролираме емоционалния глад? – Маги Пашова

Маги Пашова е нутриционист, автор на книги и създател на протеиновата супа "SoupMeUp". Заедно с Ваня Висарионова създава първата и най-успешна онлайн програма за възстановяване след раждане "Не на диастазата", а към момента двете развиват платформата с полезна информация за настоящи и бъдещи майки - "Мама съм" и са ко-водещи на подкаста "Мама говори".

Тя ще ни помогне да разпознаваме и контролираме емоционалния глад. Защото... случвало ли ви се е да ви се яде шоколад? Да знаете, че няма как да сте гладни в момента, но в главата ви натрапливо да се появява мисълта за шоколад? Да се опитате да хапнете ябълка или нещо солено, за да прогоните желанието за шоколад, но то да не ви напуска? Ето това се нарича емоционален глад. Когато сме под стрес, когато си стоим вкъщи, когато не знаем колко време ще продължи това, емоционалният глад се засилва. Кои са причините за него? Как да го разпознаваме и различаваме от физическия глад? Но най-вече как да го контролираме и да не позволяваме той да контролира избора ни на храна? Всичко това ще научите от нашата онлайн среща.

 

Изкуство срещу (vs) изолация – Кристина Тужарова

Кристина Тужарова е основател на “История на изкуството за любители”, проект който има за цел, да даде материали и насоки за изследване, наблюдение и разбиране на изкуството. Идеята на проекта е да запознае широк кръг от публика с известни и по-малко известни творби на световното изобразителното изкуство и архитектура, техните автори и зрители, функции и значение, в техният исторически контекст и от различни гледни точки. Проектът е насочен към любители на изкуството, от всяка възраст, които биха искали да задълбочат познанията си и да развият таланта си в областта на визуалните изкуства, чрез наблюдение, проучване и практически занимания.

В този панел ще говорим за това как да използваме визуалните изкуства, за да преодолеем чувството за изолация или пък напрежението от постоянното присъствие на всички членове на семейството ни около нас? Как да се измъкнем от хватката на противоречиви новини и мнения и да запълним свободното си време си с дейност, която ни дава нови знания и нови усещания, а в крайна сметка и удовлетворение от постигнатия резултат. Ще се уверим, че с навлизане в теорията и практиката на изкуството, рисуването ни увлича и завладява все повече територии в съзнанието ни, доскоро превзети от страха и несигурността. Ще си припомним моменти в историята, на умишлена изолация на големи художници в името на творбата или на експерименти свързани с дълъг престой в ателието. Ще поговорим и за това как да насочите децата и да им дадете увереност че могат да се справят с предизвикателствата на рисунката, както и да им създадете интерес към проучване и познаване на история на изкуството.

 

Как да преодолеем стреса от социалната изолация на децата? – Димитрина Проданова

Димитрина Проданова е детски психолог и автор на три книги - пътеписи за Азия: "Пътувани сънища - Тибет, Индия, Непал" и две професионални, изцяло практически насочени книги, свързани с работата й като детски психолог - "Превод от детски - Как да спасим децата от възрастните и обратно" и "Превод от детски за напреднали", като последната излезе в началото на изолацията, но всеки може да я получи чрез сайта й: detski-psiholog.com.

 

Как да повишим имунитета си? – д-р РайнаТомова

Д-р Райна Томова е специалист по вътрешни болести. Има квалификация по клинична хомеопатия от МУ София и от Център за обучение и развитие на хомеопатията, Франция. Преподавател е по клинична хомеопатия в Медицинските университети на София, Пловдив, Варна и Плевен и е сертифициран нутритерапевт от Колеж по алтернативна медицина, Канада. Тя ще ни даде полезни съвети как да повишим имунитета си, кога има нужда да го „повишаваме“ и различни методи за имуномодулация – хранителен режим, закаляване, хранителни добавки, хомеопатия и др.​

 

Ресторативно движение в период на обездвижване – Ваня Висарионова

Ваня Висарионова е сертифициран специалист по ресторативно движение - цялостна система за възстановяване на естествената стойка на тялото, чрез корективни упражнения и промяна на ежедневни навици. Повече от 10 години работи като треньор и нейната мисия е да вдъхнови хората да се движат повече и да променят начина на си на живот, за да могат да имат динамични старини. Нейната тема е "Ресторативно движение за сковани врат и рамене”, защото през последните седмици, освен че прекарваме дълго време в изолация и сме обездвижени, подсъзнателно трупаме излишно напрежение в тялото. Представете си да държите бицепса си стегнат 8-9 часа на ден, без никакво време за почивка. Подобно е състоянието, в което са и нашите врат и рамене в момента. Каним ви на една приятна 30-минутна практика по ресторативно движение, след която ще се чувствате отпуснати както физически, така и емоционално.​

 

Как от родител да се превърнем в педагог? – Зарина Филева и Юлия Пчеларова

Зарина Филева и Юлия Пчеларова са създатели и директори на Увекинд - българско училище със засилено изучаване на немски, но и част от системата на Международния бакалореат (International Baccalaureate). Те двете ръководят детска градина, начално училище (1-4 клас) и гимназия (5-12 клас) с общо над 450 деца. Освен това са учителки по немски език, като тази година са "в трети клас". Имат по две деца, като и при двете едното е вече голямо и тръгнало по своя път, а другото е ученик, съответно в 4-ти и в 8-ми клас. Зарина и Юлия имат какво да ви кажат за онлайн обучението, защото Увекинд работи с платформата G Suite на Google от 2014 г. Това позволи на училището да превключи плавно в новата ситуация от присъствено в изцяло онлайн обучение.

Проведените онлайн родителски срещи им дадоха много идеи, които с радост ще споделят с вас.