Изкуство

Спасява ли държавата артистите в крайна сметка?

Част от новите мерки са старите мерки

Спасява ли държавата артистите в крайна сметка?

Снимка: wamu.org

Постепенно нещата влизат в обичайния си ред – моловете отвориха врати, детските градини също отварят от 22 май, ресторантите започват работа на пълни обороти от 1 юни. Все още не е ясно кога театрите и кината ще заработят със 100% капацитет (към момента са разрешени само 30%), но пък има втора сесия за финансиране на свободните артисти в размер на отпуснатите от държавата 5 млн. лева, като от тях могат да се възползват не само актьори, а и режисьори, художници и музиканти. 

Самият Боил Банов съобщи на брифинг, че културата и изкуствата ще се измъкнат от тази "клоака", наречена коронавирус. А с това и всички ние ще се измъкнем, защото духът на нацията е изключително важен. Свободните артисти могат отново да кандидатстват за стипендии в размер на три минимални заплати до 26 май на втора сесия. Важно е да се подчертае, че в нея ще могат да участват и тези, които са били "частично одобрени" на първата сесия поради несъществени пропуски в документацията. 

От Министерството на културата обаче обясниха пред "Дневник", че едва 30% от кандидатите на първа сесия са одобрени, около 30% са отхвърлени и още толкова са върнати за "доокомплектоване на документите".

Остава обаче изискването за месечен доход до 1000 лв. през 2019 г.

Това пак прави мярката не особено приложима и ефективна, защото отново дава възможност на много малко хора – такива, които така или иначе не са били особено активни в професията си, да получат тези три стипендии. И на практика новите мерки са старите мерки за културата, просто парите, които са дадени тогава, не са стигнали за артистите, които са получавали до 1000 лв. през 2019 г. Остава въпросът какво получават свободните артисти, които са имали месечен доход в размер на 1001 лв. 

Но има и нещо обнадеждаващо.

Стартират нови мерки – всяка на стойност 500 000 лв. Те са за създаване на нови театрални постановки, за музикални проекти, за танцови спектакли и за проекти в сферата на музикалните изкуства. На по-късен етап ще има и още един транш – за 800 000 лв. Той пък ще е за финансиране на разпространението на готовите вече продукти, за да могат артистите да излизат на сцена и да пътуват на турнета из страната. 

Също така допълнителни 2 200 000 лв. ще оказват подкрепа на утвърдени организации, които имат "собствени пространства в сферата на изкуствата". Това са малки кина, циркове и малки проекти на творци онлайн. 

Предстои да разберем дали новите мерки действат.

Много родни артисти вече споделиха, че не могат да се класират за мерките, въпреки че нямат работа вече повече от 2 месеца и са с доход малко над 1000 лв. Други споделят, че са били одобрени, но ден по-късно са получили нов отговор, че са върнати за преразглеждане.

Остава и въпросът трябва ли един артист да е бил на ръба на бедността през изминалата година, за да получи помощ, и каква е разликата между 1000 лв. и 1001 лв. Отговор все още няма. 

 

Моловете – отворени 100 %, театрите – 30%