Начин на живот

Преображение е - лятото се "пречупва", времето се преобръща

Честит празник!

Преображение е - лятото се "пречупва", времето се преобръща

Преображение Христово, картина на Рафаело (Pinacoteca of the Vatican Museums)

На 6 август Българската православна църква отбелязва празника Преображение Господне - един от най-светлите празници според канона. Денят символизира небесната слава и мощ на Спасителя.

Празникът се чества още от първите векове на християнството. Според Библията на този ден Исус Христос доказва на учениците си своя божествен произход. Когато Христос проповядвал сред хората, мнозина проявявали съмнение в неговата божествена същност. Дори сред учениците му имало такива, които трудно приемали учението му за смирение и за поемане на страдания в името на Бога, за преходността на земната слава и за вечността на небесния живот.

За да укрепи вярата на учениците, Исус се изкачил заедно с тримата свои ученици Петър, Яков и Йоан на планината Тавор. След вглъбена молитва Исус изведнъж се преобразил - вдигнал се над земята, а лицето и дрехите му светели с ослепителна светлина. До него стоели библейските пророци Мойсей и Илия. Чул се глас от небето, който посочил Исус като Божи син:

"Този е Моят Син възлюбен, в Когото е Моето благоволение! Слушайте Него!"

Смята се, че това се е случило в 33-тата година от живота на Исус.

Преображение отбелязва средата на петнадесетдневните пости в чест на Божията Майка и е подстъп към големия празник Успение Богородично (Голяма Богородица) - 15 август.

В деня на Преображение Господне вярващите се причестяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба. В литургията на българските православни храмове се прибавя специален тропар (молитвено песнопение) - "Освещаване на гроздето". На този ден се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се прикади от свещеника в църквата.

Имен ден

На този ден празнуват Сотир, Спас, както и всички имена, отразяващи славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.

Народни вярвания

Според старо народно поверие, в нощта срещу Преображение небето се отваря и пред небесната врата застава Господ. Този, който успее само да го зърне, ще бъде щастлив и това, което си пожелае - ще се сбъдне.

Според народните вярвания от Преображение Господне лятото "се пречупва" и времето се преобръща - върви към есента и студа. Времето се преобразява, дните и нощите застудяват, а водите в изворите и реките изстиват, като се смята, че вече не стават за къпане.

Според българския народен календар от днес птиците започват да се събират на ята, за да тръгнат към топлите страни, а змиите и гущерите се прибират в леговищата си.

 

На Еньовден се случват чудеса