Начин на живот

Великобритания задължава инфлуенсърите да признават за обработени снимки

Съобщава се, че законът засяга пряко инфлуенсъри и знаменитости, които популяризират платените си публикации

Великобритания задължава инфлуенсърите да признават за обработени снимки

снимка: nastya_gepp/ Pixabay

Стегнато тяло, гладка кожа без бръчки и прическа сякаш току-що сте излезли от фризьорския салон. Това представлява измамната действителност в Инстаграм, в която всичко е показано без дефекти и несъвършенства.

Както знаем обаче, често тези кадри са дело на умел ретуш и различни филтри за разкрасяване, а да разпознаеш кои снимки са преправени е все по-трудно. Младите момичета в днешно време растат с нездравословни представи за красота, а фактът, че повечето снимки в мрежата и кориците на списанията са силно коригирани, някак винаги остава доре прикрит.

Тревожните 32% от тийнейджърките споделят, че не се чувстват добре в телата си, а социалната мрежа засилва това чувство, защото представя перфектни образи, с които те се сравняват постоянно. В опит да се преборят с подвеждащите снимки в социалните мрежи, във Великобритания прокарват нов закон, който ще задължи инфлуенсърите в социалните мрежи изрично да отбелязват всяка обработена снимка на телата си. Мярката е с цел да се намалят нарастващите случаи на проблеми с психичното здраве сред младите хора.

Съобщава се, че законът засяга пряко инфлуенсъри и знаменитости, които популяризират платените си публикации. Използването на филтри също влиза в тази графа. За нарушителите дори предвиждат тежки глоби.

Обединеното кралство представи новия си законопроект в опит да се бори с телесната дисморфия онлайн, позната като "синдром на изкривеното огледало“ – фокусиране върху тялото и най-вече върху неговите недостатъци. Причината е увеличението с 41% приети в болница с анорексия, булимия и хранителни разстройства сред младите хора до 17-годишна възраст.

Новият регламент за "Дигитално изменено изображение на тялото“ (Digitally Altered Body Image bill) беше предложен по-рано през януари и призовава за по-голяма прозрачност от марките и инфлуенсърите, които ретушират снимките си с Photoshop или FaceTune. 

Ако на някого е платено да публикува снимка в социалните мрежи, която е редактирана, и рекламодатели, оператори или издатели печелят пари от тази снимка, той трябва да бъде честен и откровен", казва д-р Люк Еванс - специалист по психично здраве - в Камарата на общините на Великобритания.

 

През лятото на миналата година Норвегия наложи същия закон. Там дори може да чуем думата „kroppspress“, с която се обозначават именно очакванията тялото на човек да изглежда според определени критерии. Във Великобритания, подобно на Норвегия, се очаква правилата да се фокусират върху постовете с рекламна цел, които са платени и могат да бъдат подвеждащи. Предстои да видим как ще се осъществи законопроекта, ако влезе в сила, но приветстваме с две ръце разумното предложение за прозрачност.

3 инфлуенсърки за ограничаването на ретушираните снимки в Инстаграм