Общество

12 писма до дванайсетокласниците тази година

Един прекрасен проект

12 писма до дванайсетокласниците тази година

Всеки ден във фейсбук се появява по едно писмо, насочено към тазгодишните зрелостници и подписано от различни вдъхновяващи български творци. Това не е случайно, а е част от проекта "12 писма до дванайсетокласниците", организиран от „Отворено писмо 24.05.2019“ - една инициатива, която обединява над 500 интелектуалци и граждани в призив за отстояване на ценностите на либералната демокрация и европейската ориентация на страната ни.

Авторите на писмата са избрани сред подписалите Отвореното писмо миналата година, а всички тези 12 послания са важен символен знак не само към младите хора, а и към цялото общество в този момент. Момент, в който образователната система се опитва да се адаптира към новите кризисни условия, дванайсетокласниците ще трябва да пропуснат абитуриентските балове и изпращания. Много по-сериозен е обаче проблемът какво ще правят след това: къде ще учат, какво ще работят, как ще пътуват, какъв свят ще намерят насред глобалната криза. Неща, които преди месеци изглеждаха сигурни, днес са напълно непредвидими.

В същото време, според доклад на Световната здравна организация за Европа, българските тийнейджъри се оказват на последно място по подкрепа, която чувстват, че получават от семействата си. Отмяната на приемните изпити в университетите ще затвърди впечатлението в обществото, че това ще е особено посредствен випуск, въпреки че заради глобалната криза много от най-добрите студенти вероятно ще останат у дома, вместо в мечтания чуждестранен университет.

Неслучайно кампанията стартира на 24 май, Денят на българската просвета и култура, а първото писмо е от писателя Георги Господинов, в част от което четем именно тези силни думи:

„Това, че завършваш точно в тази година, може да бъде прието като голямо прецакване, но и като някакъв знак. Този випуск винаги ще бъде различен. Ти си преживял нещо, което никой от другите випуски, никое от другите поколения днес не е преживявало на 18. Това е твоята история и помни, че дълго ще я разказваш. Минал си през нещо, което е веднъж на сто години. От това как ще реагираш, как ще продължиш нататък, зависи не само твоето, но и нашето бъдеще. Това е едно от премълчаваните неща. На 18 ти вече си по-силният, по-бързо мислещият, по-чувствителният от нас, твоите родители. Ние никога няма да си го признаем. Но дълбоко в себе си го усещаме. Дори когато някои от нас ще кажат, абе, тези сега младите така, а ние едно време как… Но сега ти ще спасяваш света, твой ред е.“

След него в кампанията се включват актрисата Снежина Петрова, художникът Кирил Златков, дългогодишния директор на Националното училище за изящни изкуства Мария Ландова, а кои други ще напишат своите вдъхновяващи послания, можете да следите във фейсбук страницата на проекта.

 

УНИЦЕФ: в училището трябва да има място за всички!