Общество

Къде по света е най-опасно да живее една жена?

Класация на най-рисковите държави за жените посочва мрачни факти

Къде по света е най-опасно да живее една жена?

снимка: WikiImages/ Pixabay

Последните мрачни събития в Афганистан показаха на света, че има още много какво да промени в поведението и мисленето си, за да нарече себе си развит и достигнал високо ниво в еволюцията си. Завземането на властта от талибаните разбуди особено обезпокоителен въпрос - какво ще се случи с правата на жените в тази част на света?

Истината изисква да признаем, че и в други точки на света несправедливостта се оглежда злокобно в нежния пол, без право на отмяна. Жените често са жертва на дискриминация и насилие от всякакъв вид, включително сексуално насилие, безработица и липса на достъп до възможности за развитие в професионално отношение. Според Организацията на обединените нации около 87 000 жени са убити в световен мащаб от най-близките си хора, което прави средно шест жени, убивани на час, пише World Atlas.

Острият връх на фактите сочи, че много страни по света са опасни за жените на път. Някои случаи, добили световна популярност. са доказателство за това. Например потресаващият случай с 26-годишната жена, която беше брутално убита и изнасилена на почивка Тайланд, както и двете скандинавски жени, които бяха обезглавени в Мароко през декември 2018 година. 

Необходима е всеобхватна промяна, а светът лежи в нокаут. Световните лидери дължат на всички жени нещо, което се заплаща само с кураж. Вместо да залагат на повече възможности за търсене на виновници, е крайно време да проявят благоразумие, което да облекчи съдбата на жените по света.

Класация на най-рисковите държави за жените, според Индекса на жените, мира и сигурността (2019/2020) измерва благосъстоянието им във всички страни по света и мигновено светва червената лампичка:

1. Йемен - 0.351

2. Афганистан - 0.373

3. Сирия - 0.416

4. Пакистан - 0.460

5. Южен Судан - 0.479

6. Ирак - 0.490

7. Демократична република Конго (ДРК) - 0.512

8. Централноафриканската република (ЮАР) - 0.513

9. Мали - 0.539

10. Либия - 0.546

Индексът, публикуван от Института за жени, мир и сигурност на Джорджтаунския университет и Института за изследване на мира в Осло (PRIO), използва три основни области - включване, справедливост и сигурност, за да представи оптималното благосъстояние на жените в различни страни по света. Те се определят количествено с помощта на 11 показателя за генериране на оценка за всяка държава. Оценка 1 е най -добрият възможен резултат.

Йемен

Йемен се определя като най-опасната страна за жените. Близкоизточната нация е патриархално общество, което подлага нежния пол на всички форми на дискриминация, като към 2017 г. жените там са лишени от по-голямата част от културните, социалните и икономическите права, които са общоприети в останалата част от света. Те нямат право да упражняват пълни граждански и политически права. Законът излага на потенциално опасен ранен брак малките момичета и забранява на жените да напускат домовете си без разрешение на съпруга. Поради ранните бракове и други форми на дискриминация, момичетата са по-малко склонни да ходят на училище, в сравнение с момчетата. Настоящата криза в страната допълнително влоши ситуацията на жените в Йемен и ги застави пред дълбока бездна на неразбиране от останалата част на света.

Има още...


Афганистан

Афганистан е втората най-опасна страна за жените, а завръщането на власт на талибаните е мрачна новина за бъдещето. Споменът от предишното им управление преди 20 години, когато образованието за момичета и жени е забранено, все още е пресен. Въпреки че те получиха известна свобода при вече свалената власт, страхът отново се е надвесил над тях с ужасяващите си лапи.

Мнозинството жени са изпитали повечето форми на насилие, като 90% от жените преживяват домашно насилие (доклад на СЗО за 2015 г.). Домашното насилие варира от убийство, физическо и психологическо насилие. Свободата на движение е ограничена за момичетата под ръководството на бащите, а при жените жените под това на техните съпрузи. Жените представляват по-малко от 20% от работната сила, като на повечето от тях се плаща по-малко в сравнение с мъжете, които вършат същата работа. Други форми на дискриминация, които ограничава свободния дух, включват принудителни и уговорени бракове и забрана за брак с чуждестранен мюсюлманин. Личността е лукс, който струва прекалено скъпо.

И още...


Сирия

Жените и момичетата в разкъсваната от войната нация в Сирия са изправени пред всякакви предизвикателства в ежедневието си. Сирийските жени са мишена както за силите за сигурност, така и за екстремистите, които ограничават правата им. Страната се нарежда на последните места по репродуктивни права, насилие между половете и отношение към жените в семейството. Сирийското правителство е задържало над 3000 жени при лоши условия, като на повечето жени затворници е отказан достъп до медицинско лечение.

Някои жени и момичета са задържани като заложници, тъй като техните роднини от мъжки пол не могат да бъдат намерени. Екстремистки групи като „Джабхат ан-Нусра“ и „Ислямска държава“ подкопават свободата и правата на момичетата и жените, като ги принуждават да носят хиджаб и наказват сурово онези, които не спазват разпорежданията. Според доклада на Reuters за 2018 г. Сирия е на трето място по риск от сексуално насилие над жените. Твърде вероятно е тези жени да не се страхуват от смъртта. Защото никога не са имали чувството, че живеят.

И още...


Пакистан

Жените в Пакистан са изправени пред рискове от традиционни и религиозни практики, домашно насилие и дискриминация. Насилието над жени включва сексуално и физическо насилие, предимно от партньорите. Над 70% от жените в Пакистан страдат от поне една форма на домашно насилие, като над 5000 умират годишно по същата причина. Момичетата, които не са мюсюлманки, често са отвличани, малтретирани, принуждавани да приемат религията, а след това са принуждавани да се омъжват. От южноазиатските страни пакистанските жени са най-дискриминирани и имат най-ограничен достъп до мобилни телефони. В Пакистан само 7% от жените разполагат с банкови сметки в сравнение с 35% от мъжете. Обществените метастази разяждат идеята за красиво бъдеще.

И още...


Южен Судан

Южен Судан е най-опасната държава за Африка за жените, като конфликтната ситуация излага женския пол на всички ужасяващи форми на насилие. Войната е прогонила някъде по краищата на обществото жени и деца, обрекла ги е на глад и други опасности. Момичетата и жените са подложени на високо ниво на насилие и имат ограничени средства за борба с престъпленията срещу тях. Насилието срещу жени стана още по-силно изразено в хода на продължаващата гражданска война - войниците използват изтезания и сексуално насилие в методите си. В Южен Судан изнасилването открито се използва като оръжие на войната. Жените имат ограничен достъп до финансови и икономически ресурси и рядко са част от ръководни длъжности. Лишаването от личния суверенитет е първата крачка към обезличаването.

 

И още...


Ирак

Въпреки че иракската конституция забранява изрично насилието под всичките му форми, независимо от пола, наказателният кодекс дискриминира жените, като позволява на мъжете да наказват съпругите си. Явният парадокс е, че кодексът  освобождава от преследване онези, които извършват сексуално насилие, ако се оженят за жертвата.

Това често обезсърчава жените и те не алармират за извършеното сексуално насилие пред властите, за да избегнат „срам“ за техните семейства. Законът гласи, че бракът е за възрастни на 18 и повече години, не винаги обаче се действа в духа му и се намират вратички - позволява се на момичета на 15 години да се женят, стига съдията да разрешава брака. Семейният закон също дискриминира жените по отношение на попечителството над детето, развода и наследството. Свидетелските показания на жена в съда са нищожни и безсилни пред показанията на мъжа.

В 21 век подобни факти карат киселината на несправедливостта да се носи във въздуха дотолкова, че стапят всеки опит за поглед отвъд тази ужасяваща реалност. Думите на жените ни догонват, но и те лека-полека заглъхват.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Талибаните поеха управлението, а жените изчезнаха от улиците