Общество

Строят марсиански град… в Дубай

Планира се и експеримент с хора, които да живеят при марсиански условия за година

Строят марсиански град… в Дубай

Снимки: Bjarke Ingels Group

Дубай е място на неограничените възможности и освен 828-метровия небостъргач "Бурдж Халифа" – най-високата конструкция в света, скоро ще можем да видим и цял марсиански град.

Пустините около града ще приютят футуристичното селище, което трябва да пресъздаде максимално автентична обстановка, близка до тази на планетата Марс. Освен да бъде атрактивен туристически обект, Mars Science City има и научна цел – да се използва за подготовка за евентуално бъдещо заселване на четвъртата планета от Слънчевата система.

Реализирането на идеята коства много усилия на архитектите, които трябва да направят детайлно проучване на Червената планета, където средата е необитаема за хора – атмосферата е около 61 пъти по-тънка от земната и се състои почти изцяло от въглероден диоксид. Температурата също е проблем, защото е прекалено ниска – средната стойност на Марс е -63 градуса по Целзий. Тънката атмосфера означава също, че има малко въздушно налягане, така че течностите бързо се изпаряват в газ. И въпреки ниските температури, незащитена човешка кръв ще кипва на Марс.

Според Джонатан Истууд, директор на космическата лаборатория на Imperial College в Лондон, предизвикателствата в живота на Марс се простират далеч отвъд техническите характеристики.

„Мисля, че най-голямото предизвикателство по отношение на трайното присъствие на Марс не е инженерното  предизвикателство, а човешкото, личното“, обяснява той пред BBC. „Трябва да се отговори на въпроса не просто как ще оцелееш, но как ще се развиваш?

За да се поддържа комфортна температура, марсианският град ще бъде изграден под налягане и покрит с прозрачна полиетиленова мембрана, като ще се захранва и отоплява със слънчева енергия.

Ще се изграждат свързани куполни сгради с различни лаборатории, наподобяващи обстановката и релефа на планетата. Планирано е и използването на 3D технологии и топлинна и радиационна изолация, за да се разработят технологии, които ще подпомогнат колонизацията на Марс и осигуряването на храна, вода и енергия там. Ще има и музей с най-големите постижения на човечеството в Космоса – сградата ще се построи с 3D принтирани стени от пустинен пясък.

След като проектът стане факт, от Обединените арабски емирства планират да проведат експеримент с хора, които да живеят в града поне година при изцяло марсиански условия.

 

НАСА изпраща жена на Луната