80-те години на миналия век бяха златна ера за киното, белязана от появата на емблематични романтични филми, които продължават да завладяват сърцата на зрителите и днес. Със свое непреходен чар класическите любовни истории от 80-те години оставиха незаличима следа в романтичния жанр.
Нека да се разходим по алеята на спомените, като си припомним 10 от най-хубавите романтични филма от 80-те години, които обичаме да гледаме и днес.
"Принцесата булка" (1987)
Режисиран от Роб Райнър, "Принцесата булка" е приказно приключение, което безпроблемно съчетава романтика, комедия и фантазия. Филмът разказва историята на принцеса Бътъркъп и нейната истинска любов Уестли, които се движат в един причудлив свят, изпълнен с пирати, великани и остроумен сицилианец. Неостаряващата приказка за любов и приключения, допълнена от запомнящи се цитати като “Смъртта не може да спре истинската любов. Всичко, което може да направи, е да я забави за известно време”, продължава да очарова зрителите от различни поколения.
"Мръсни танци" (1987)
Филм, който винаги си спомняме с носталгия и сърцата ни започват да бият силно. "Мръсни танци", режисиран от Емил Ардолино, се превърна в незабавна класика със своите изпепеляващи танцови сцени и забранена романтика, която надхвърля обществените норми. Химията между Бейби на Дженифър Грей и Джони Касъл на Патрик Суейзи подпали екрана, а култовият саундтрак на филма, включващ хитове като "(I've Had) The Time of My Life", му осигурява място в сърцата на любителите на романтичното кино.
"Когато Хари срещна Сали" (1989)
Хари и Сали се запознават, когато тя го вози до Ню Йорк, след като и двамата завършват университета в Чикаго. Филмът прескача през живота им, докато и двамата търсят любовта, но не успяват да я открият, сблъсквайки се един с друг отново и отново. Накрая между тях разцъфтява близко приятелство и на двамата им харесва да имат приятел от противоположния пол. Но тогава се сблъскват с проблема: "Могат ли мъж и жена да бъдат приятели, без сексът да им пречи?".
“Някъде във времето” (1980)
Ричард Колиър събира възторжени отзиви за дебютната си пиеса. На парти той се сблъсква с възрастна жена, която слага нещо в ръката му и прошепва: "Върни се при мен". Той отваря ръката си и открива стар джобен часовник. Осем години по-късно Колиър е успешен драматург, който е в процес на раздяла и писателски блокаж. Той напуска Чикаго за известно време, за да обмисли нещата. Докато се разхожда из хотела, той намира снимка на красива млада жена. Ричард е запленен и се опитва да разбере каквото може за нея. По време на проучването си той научава, че тя е Елис Маккена, известна актриса от началото на века. Тя е мистериозната старица, която му е дала джобния часовник. Решава, че трябва да се срещне с нея по някакъв начин, използва самохипноза и се връща в 1912 г. Запознава се с Елиз и двамата се влюбват. Въпросът е - ще остане ли Ричард в 1912 г. или ще се завърне в съвремието? Изборът е труден.
"Хубава в розово" (1986)
Още един шедьовър на Джон Хюз, "Хубава в розово" изследва сложността на гимназиалната романтика и разделението между социалните класи. Моли Рингвалд е в ролята на Анди, момиче от работническата класа, попаднало в любовен триъгълник с приятелката си от детството Дъки и заможния Блейн. Затрогващото изследване на обществените очаквания и силата на истинската любов, съчетано с убийствен саундтрак, прави филма задължителен за почитателите на романтиката от 80-те години.
"Cinema Paradiso" (1988)
"Cinema Paradiso", режисиран от Джузепе Торнаторе, е сърцераздирателна история за любов, носталгия и магията на киното. Действието се развива в малко сицилианско селце, а филмът проследява приятелството между младото момче Тото и прожекциониста на селото Алфредо. Когато Тото пораства, той открива силата на любовта през призмата на кинопрожекционния апарат. Музиката и сладко-горчивият разказ на филма го превръщат в класика, която продължава да резонира с публиката по целия свят.
"Синята лагуна" (1980)
"Синята лагуна" е романтичен приключенски филм, излязъл на екран през 1980 г., режисиран от Рандал Клейзър. Филмът е история за съзряването на две деца - Емелин и Ричард, които претърпяват корабокрушение на тропически остров в южната част на Тихия океан и трябва да се научат да оцеляват сами. Когато децата се превръщат в тийнейджъри, те преживяват предизвикателствата на пубертета и започват да развиват романтични чувства един към друг. "Синята лагуна" изследва темите за невинността, любовта и борбата за оцеляване в отдалечена и идилична среда. Филмът привлича вниманието заради противоречивото представяне на тийнейджърската сексуалност и голота, особено като се има предвид младата възраст на главните герои. Въпреки че филмът получава смесени отзиви от критиката, той се превръща в комерсиален успех и развива култов характер.
"Жан дьо Флорет" (1986)
"Жан дьо Флорет" е френски шедьовър, режисиран от Клод Бери, по романа на Марсел Пагнол. Филмът е трогателна история за любов, предателство и последиците от алчността, чието действие се развива в идиличния Прованс. С участието на Ив Монтан и Даниел Отьой, историята се върти около борбите на гърбавия фермер Жан, който се опитва да обработва наследствената си земя, докато се сблъсква с коварни препятствия. Обширните пейзажи и трагичната любовна история на филма оставят незаличима следа у зрителите.
"Стая с изглед" (1985)
"Стая с изглед", режисиран от Джеймс Айвъри, е възхитителна адаптация на романа на Е.М. Форстър. На фона на Едуардианска Англия и очарователните пейзажи на Италия, филмът разказва историята на Луси Ханичърч, млада жена, която се ориентира в сложността на любовта и обществените очаквания. Със звезден актьорски състав, включващ Хелена Бонъм Картър и Маги Смит, филмът прекрасно улавя същността на романтиката, себепознанието и сблъсъка между условностите и истинската страст.
"Криле на желанието" (1987)
"Криле на желанието", режисиран от Вим Вендерс, е поетично и визуално зашеметяващо изследване на любовта, съществуването и човешкия опит. Действието се развива в разделения Берлин, а филмът проследява двама ангели, които наблюдават и документират живота на жителите на града. Когато обаче единият ангел се влюбва в артистка на трапец, той копнее да изпита богатството на човешките емоции. Черно-бялата кинематография, ефирната атмосфера и дълбоките теми на филма го превръщат в уникален и непреходен романтичен шедьовър.
Ирен Петрова
Ирен Петрова е автор (на няколко книги), мечтател (без ограничения), мореплавател (в необятната женска психика) и танцьор (по душа). Обича да пътува, но остава дълго само, ако наоколо има море. Пише за всичко – книги, мода, здраве, красота, опера и балет, но най-много я вълнуват женските теми. Можете да я видите най-често да се разхожда сама из парковете на София, усмихната и загледана в няк...