Изкуство

16 опаковки, докоснати от киригами

Киригами - изкуството да рециклираме

Киригами е древно изкуство, чрез което творците претворяват хартията. То възниква през VII век в Япония, а наименованието му произлиза от японските думи kiru (режа) и kami (хартия). Да режеш хартията, именно това е техниката! За разлика от оригами, по-широко известното изкуство, свързано с придаването на необичайни форми на хартията, където творецът си служи с един единствен лист, който сгъва, при киригами се включва и практиката хартията да се реже. Това отваря още повече творчески възможности и чрез голяма прецизност могат да се постигат още по-сложни дизайни. 

С тази древна техника си служи 23-годишният японец Харукиру, който винаги успява да превърне съвсем обикновени предмети във великолепни произведения на изкуството. Опаковките от използвани продукти, които при всеки друг случай биха свършили в коша за боклук, се трансформират в ръцете му в миниатюрни скулптури. Те придобиват формите на герои, животни и дори на цели малки градчета.

Bored Panda разказва как Харукиру използва всеки детайл от опаковките, за да създава скулптури по най-креативния начин. Амбалажът от кафе "Старбъкс" се превръща в страховит дракон, а русалката от логото в негова ездачка. Кутиите от шоколад се преобразяват в пристанище, а хартиената обвивка на шоколадовите бонбони – в бойна сцена с екшън фигури. Всяка скулптура, която иновативният творец помества в своя Twitter, получава стотици хиляди харесвания. Не е изненадващо, че младият японец се радва на около 472 хил. последователи в социалната мрежа Twitter и на над 50хил. в Instagram. Ако ви се намират наоколо няколко празни кутии и се вдъхновите да опитате да създадете нещо посредством техниката каригами, разгледайте YouTube канала на Харукиру. Там ще видите как стъпка по стъпка той създава някои от най-добрите си произведения.

Всяка година се изхвърля невъобразимо количество боклук. До момента за 2020 г. са изхвърлени около 1,25 млрд. тона смет, а статистиката сочи, че до края на календарната година отпадъчната маса ще нарасне с над 500 млн. тона. Докато светът се опитва да се справи с този проблем, Харукиру дава позитивен и вдъхновяващ пример как тази криза може да бъде превърната в нещо красиво. Като използва хартията, японецът дава втори живот на битовите отпадъци (опаковките от закуските, например) и в същото време обръща внимание на наболелите въпроси, свързани с екологията.

Автор: Десислава Колева

 

21 невероятни скулптури отвъд гравитацията