Изкуство

3 изложби, които да посетим в Пловдив през септември

Още три причини, за да отскочим до града под тепетета

Септември по традиция е най-наситеният откъм културни събития месец в Пловдив, а в годината, в която градът е Европейска столица на културата, среща под тепетата си дават световни звезди и български творци.

„Поетикa на образа“

Националните есенни изложби са едно от първите събития на Есенен салон на изкуствата в Пловдив, част културния календар на града -  форум за съвременно българско изкуство, предоставящ възможност за артистична творческа изява извън галерийните или музейните пространства, където публиката обичайно се среща с визуалното изкуство.

Изложбените пространства на Балабановата къща, къща Хиндлиян и къща Мексиканско изкуство в Старинен Пловдив ще заживеят с произведенията на девет творци, които са работили по темата „Поетикa на образа“. В Балабановата къща е представено творчеството на Динко Стоев – живопис, Димитър Воденичаров – акварел, Стоян Куцев – живопис и Кристина Вътова – графика. В къща Хиндлиян срещаме българи, които от години творят в Германия – Зара Александрова и Зоран Георгиев. Те представят рисунка, обект и инсталация. В двора се намира работа на Николета Иванова, която представлява интерпретация, свързана с река Марица. В къща Мексиканско изкуство ще се представят Иглена Русева с фотография и Надя Текнеджиева с необичайни произведения от керамика. Творбите им ще можем да разгледаме в красивите къщи на архитектурния резерват до 30 септември.

Има още...


„Изкуство. Без граници. Пловдив”

В пространствата на Баня Старинна и в СКЛАД световноизвестните имена Бил Виола и Яйои Кусама ще бъдат представени за пръв път в България в рамките на едно от най-обещаващите издания на Седмица на съвременното изкуство, която тази година е с тема „Изкуство. Без граници. Пловдив”. Куратори са Илина Коралова и Емил Миразчиев, а изложбата е разделена тематично спрямо пространствата, в които се излагат различните произведения.

В Баня Старинна ще видим по-лични неща, тъй като мястото предразполага към уединение, докато в СКЛАД творбите са по-екстровертни, повече насочени към социалното и общественото – като връзка с тютюневия град и неговата история. Интересен акцент в програмата беше филмът за Яйои Кусама, известна със своите точки японска артистка, който беше показан в LUCKY Дом на киното на 3 септември.

Сред другите участници в експозицията са Надя Генова, Група 7+1 (Йоханнес Артинян, Панчо Куртев, Илко Николчев, Камен Цветков), Стоян Дечев, Севдалина Кочевска, Таус Махачева, Емил Миразчиев, Бенедикт Партенхаймер, Ния Пушкарова, Делфин Рейст, Уте Рихтер, Юлиан Розефелд, scenocosme, FAMED, Марико Хори, Венелин Шурелов, а творбите им ще останат в изложбените пространства до 30 септември.

Има още...


„Минимализмът в българската живопис 1944 – 2019“

Безспорно едно от най-дългоочакваните събития този месец е „Минимализмът в българската живопис 1944 – 2019“ – първата експозиция, подредена в новата изложбена зала „2019“. Експозицията съдържа творби, които са сред най-добрите постижения в областта на минималистичната живопис от последните 75 години. Включени са 37 български автори от страната и чужбина (Германия, Бразилия и САЩ). Куратори на проекта са художниците доц. Румен Жеков, преподавател по живопис в АМТИИ – Пловдив, и доц. д-р Красимир Русев, преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Минималистичните творби можем да видим до 29 септември.

 

Какво още се случва в културната столица този месец