Изкуство

3 изложби в Европа, които не трябва да пропускате тази есен

Още една причина да отпътувате до любимо място

3 изложби в Европа, които не трябва да пропускате тази есен

Снимка: Museum of Contemporary Art, Belgrade

От дългоочакваната ретроспективна изложба на изключителната Марина Абрамович в родния й Белград, през изумителния свят на Чарли Чаплин, представен в Париж, до вдъхновяващата любовна история на Салвадор Дали и Гала в поредица от снимки – любимите ни места из Европа ни отварят още няколко врати, през които със сигурност бихме искали да преминем. 

Ако сте в Белград...

Ретроспективната изложба The Cleaner на Марина Абрамович в Музея за съвременно изкуство в Белград, градът, от който ни делят само няколкостотин километра, е достатъчен повод да „избягаме“ за един уикенд. Една от най-влиятелните жени в съвременното изкуство най-после се връща в родния си град (44 години след като си е тръгнала от него), където ще бъде и последната спирка на екпозицията, която през 2017 г. дебютира в Стокхолм, Швеция, и премина през Дания, Норвегия, Германия и Италия. Тя работи съвместно с кураторите на музея с нескрито вълнение, оставяйки най-доброто от архивите си, защото най-после е получила топло отношение и признание в родината си. „Научих три неща тук, в Белград. От баба ми научих какво е духовност, защото винаги ходех с нея на църква. От баща ми научих какво е храброст. От майка ми научих какво е дисциплина“, споделя Абрамович.

Изложбата, която ще продължи до 20 януари 2020 година, представя различни периоди от творческия й път – ранните й картини през 60-те, първите й концептуални инсталации, снимки, архивни материали, аудио- и видеозаписи на някои от най-известните й пърформанси, както и голяма част от съвместните й проекти с дългогодишния й партньор Улай. „И както в един дом се оставя само нужното, така се прави изчистване на миналото, на паметта, на съдбата“, казва самата Марина Абрамович и представя своето екзистенциално прочистване чрез тази ретроспектива на един живот, напълно посветен на изкуството. Повече за изложбата ще можете да прочетете в новия брой на списанието "Момичетата от града". 

Има още...


Ако сте в Париж...

Има много причини, заради които да посетите града на любовта тази есен, и ако не обичате да следвате класически туристически маршрути или вече сте минали през повечето задължителни спирки в тях, не пропускайте да се отбиете в Парижката филхармония. Не, няма да слушате музика, въпреки че можете да направите и това, но изложбата, която се откри този месец там със сигурност си заслужава отделеното време. Тя ни потапя в света на Чарли Чаплин или „Човекът оркестър“, както е озаглавена експозицията, която пресъздава различни страни от неговия гений по повод 130-годишнината от рождението му.

Показвайки всичко, което създава звук чрез движенията на тялото му и говори чрез очите му в неговите неми филми, изложбата показва как търсенето на звук катализира цялото му въображение и неслучайно го превръща в един от най-големите визионери не само в света на киното, но и на културата през 20-те години на миналия век. Можете и още по-активно да се включите в изложбата и да се докоснете още повече до магията му, като се преобразите в някой от неговите известни образи или пресъздадете звуци от нямото кино. Изложбата ще бъде достъпна до 26 януари 2020 година.

Има още...


Ако сте в Испания...

Даваме ви повод да наминете през замъка "Пубол", който Салвадор Дали реставрира и подарява на своята любима жена и муза Гала, където до 6 януари 2020 година са изложени 60 фотографии на една от най-известните двойки в света на изкуството. Те представят моменти от живота им преди и след 1929-а, годината, в която се срещат –  независимо че любовната им история е изпълнена с доста противоречиви моменти, двамата не спират да се „хранят“ един от друг. Изложбата неслучайно се казва Gala/Dali: Image and Mirror, защото с появата на Гала в живота на Дали, артистът измества самовлюбения си поглед в огледалото и го насочва към нея, виждайки отново собствения си образ. Огледални и нарцистични са донякъде отношенията им, търсейки непрекъснато себе си в образа на другия. Това преследване на идентичност донякъде е уловено чрез средствата на фотографията. Пореден опит да „се разровим“ в една вдъхновяваща любов.

 

Какво отведе Кейт Мос в Музея на модата в Чили?