Изкуство

5 филма, които няма да пропуснем на есенното издание на София Филм Фест

Нещо за гледане

София Филм Фест продължава и през септември, като в София ще пристигнат редица специални гости, които лично ще представят своите филмови творби и ще се срещнат с българската публика. Именно затова мотото на есенното фестивално издание е „Срещни киното!“ А ето и кои пет филма сме си набелязали ние.

„Жените наистина плачат“

Весела Казакова и Мина Милева ще представят лично най-новия си филм пред публика на 25-ия София Филм Фест, след изключителния си успех в Кан. Една наистина дълго чакана премиера, която ще можем да видим на живо. Лентата разказва за пет жени от едно средностатистическо българско семейство, които се опитват да отстояват себе си в страна, раздирана от хомофобия и предразсъдъци. Майка-щъркел пада простреляна; млада жена, страдаща от пост-родилна депресия, се опитва да се хвърли от балкона; заразено с HIV момиче носи жестоката стигма на болестта; майка се опитва да открие магия в лунния календар, а събитията се случват на фона на отхвърлянето на Истанбулската конвенция и абсурдните протести срещу „джендър-идеологията“. Ролите във филма са поверени на Мария Бакалова, Ралица Стоянова, Катя Казакова, Биляна Казакова, Весела Казакова, Йосиф Сърчаджиев, Росица Гевренова, Диана Спасова, Добриела Попова.

Има още...


„Брайтън 4“

Най-новият филм на грузинския режисьор Леван Когуашвили ще открие есенното издание на фестивала, а той лично ще дойде в София, за да представи творбата си. Български копродуценти на филма са Стефан Китанов и Мира Сталева (Арт Фест). Премиерата на „Брайтън 4“ беше тази година в Трайбека, където бе удостоен с три награди, между които и най-добър филм.

История в него разказва за бившия шампион по борба Кахи, чиято преданост към семейството го кара да поеме на пътешествие от дома си в Тбилиси до Брайтън Бийч, Бруклин, за да посети сина си Сосо. Открива го в занемарен пансион, чийто обитатели са пъстроцветна група грузински емигранти. Сосо не учи медицина, както е казал на баща си, а работи като носач, за да изплати комарджийския си дълг към местен мафиот. Кахи се заема да помогне на сина си, което го поставя в комични, но и крайно драматични ситуации.

Има още...


"Халстън"

След като изгледахме на един дъх сериала по Netflix, разказващ историята на един от най-легендарните американски дизайнери, не бихме пропуснали и този документален филм на Фредерик Ченг. Той се опитва да улави епичния размах в живота и творчеството на човека, който искаше "да облече всички американци". Ченг преплита непознати архивни кадри и лични интервюта с колеги и приятели на Халстън - Лайза Минели, племенницата му Лесли Фровик, режисьорът Джоел Шумахер, с прочутите "музи на Халстън", които го вдъхновяват за създаване на неговите модели - Анджелика Хюстън, Бианка Джагър, Елза Перети, Лоран Хътън. Ченг представя историята на Халстън като разследване и включва игрални епизоди, в които участва актрисата и писател Тави Гевинсън - в ролята на млад специалист на тема архиви, който проучва информацията, запазена в компанията на Халстън.

И още...


„Човекът с шапката“

Един човек с шапка пътува из Франция със своя Фиат 500. Той носи със себе си снимка на непозната жена. Петима разгневени мъже го преследват със Ситроен. По време на своето бягство той научава истории за любов и омраза, слуша Шуберт, Отис Рединг и се среща с тайнствени непознати. Комбинация между модерна музикална одисея, увлекателна история и няма комедия на фона на прекрасните френски пейзажи. Почти без диалози, филмът се прекъсва от изблици на музика, включваща нови композиции от Стивън Уорбек и песните на Шуберт в забележителното изпълнение на Марк Падмор.

И още...


„Човекът, който продаде кожата си“

Сам Али е млад, чувствителен и импулсивен сириец, който, за да избяга от войната, заминава за Ливан. За да може да пътува до Европа и да живее с любовта на живота си, той се съгласява един от най-ярките модерни художници да татуира гърба му. Превръщайки тялото си в престижно произведение на изкуството, Сам ще открие, че решението му може да означава всичко друго, но не и свобода.

 

8 френски филма, създадени от жени, ще гледаме през септември в София