Изкуство

5 изложби, които да посетите в София през ноември

Изложбите, които не бива да пропускате през този месец

Продължаваме да търсим вдъхновението навсякъде около нас – в есенните разходки и шарените листа, в тихите улички на любимата ни София, в новите места, които посещаваме и разбира се, в музеите и галериите. Ето и кои изложби не бива да пропускате през този месец.

"Романтиците обичат концептуализма" – Свилен Стефанов

Изложбата съдържа изцяло нови или непоказвани у нас работи на Свилен Стефанов и е нещо като финал на негов доста отчетлив период, продължил повече от десетилетие. Ще видим подчертано хоризонтални, „кинематографични“ формати. Посланията в тази изложба най-често са лишени от самопонятна логика и като че ли наистина отговарят на актуалните модели в обществото ни. В тези картини присъстват и много скрити препратки към историята на изкуството, философията, литературата и музиката. Всеки зрител ще види това, което може да види, но дори малкото тук ще е много. Затова тази изложба не бива да бъде „четена“ в традиционното разбиране за живописното произведение. 

Можете да посетите изложбата от 3 ноември до 6 декември, в Софийска градска художествена галерия.

Има още...


"20 години специалност Мода"

През 1999 г. започва първият прием на студенти за обучение в новооткритата специалност „Мода“ в Националната художествена академия. Сформира се катедра от дизайнери и художници, които да развиват и предават професионалните си познания, да споделят своите успехи и опит. Отбелязваме годишнината в галерия “Академия”, където можем да видим реализирани проекти на студентите през годините, както и каталог, в който са представени основните дисциплини, водещите преподаватели и възпитаници на катедрата.

Изложбата ще бъде в галерия “Академия" от 3 до 10 ноември.

Има още...


“Фантанстичен романс” – Трендафила Трендафилова

Платната на Трендафила Трендафилова пресъздават един зашеметяващ постдигитален романс – дързък, остър и цветен. Озаглавена “Фантастичен Романс”, новата серия бележи поредният обрат при един художник, който винаги е бил търсещ и вечно се променя в работа си. Проектът е реализиран в период от 18 месеца (2018-2020г), заедно с куратор Ралица Герасимова и нейния лейбъл “ERG0 – Изкуството като следствие”. В процес на изработка, няколко от работите са поместени в конкурса за съвременно изкуство, организиран от галерия Нюанс “Миналото – Начин на употреба” (2020 г.), където печели първото място. 

Можете да видите изложбата до 15 ноември в галерия “Нюас”.

Има още...


Следи в материята - Антония Точка, Албена Димитрова и Мина-Анхела Игнатова

Toiles de Mayenne е семейна компания за текстил, основана още през 1806 г., във Франция. Тя се занимава главно с предене и тъкане. Днес, 214 години по-късно, почти нищо не е променено и становете на Майен продължават да създават емблематичен интериорен текстил за домовете и обществените сгради във Франция и по света. През 2018  г. Албена Димитрова получава от тях дарение с платове, за да създаде модна колекция извън тяхното основно предназначение. Антония Точка пък успява да промени изначално зададения ритъм от становете на Майен и да придаде на платовете нов смисъл и съществуване в новаторски силуети. А Мина-Анхела Игнатова ги връща обратно към статичната им природа в серия от фотографии, част от една и съща визуална нишка, които ще можем да видим в къща музей "Вера Недкова" – на прозорците или прехвърлени директно върху белите музейни постаменти.

Можете да посетите изложбата от 3 ноември до 15 януари в Къща музей Вера Недкова, част от Националната галерия.

Има още...


194 дни - Стефан Иванов

Проектът на Стефан Иванов за пространството на Водната кула в Лозенец изследва новата реалност на образите. Скулптурите му приличат на балансирани по странен начин образи от ежедневието, фиксиращи точно определен момент на незавършено действие, а рисунките към тях документират изследователски подход,  свързан с това действие. Съвкупността им визуално описва човешкия хабитат като синтез на обекти, появили се вследствие на индустриализацията и техническия прогрес, и естествени флора и фауна. На пръв поглед, елементите на скулптурите на Стефан Иванов приличат на добре почистени, полирани и боядисани реди-мейд обекти, но всъщност голяма част от тях са старателно моделирани и изкуствено създадени от него от различни материали. Визуалният език в основата на неговия най-нов проект е изграден с помощта на образи от тривиалното ежедневие и поражда смисли и асоциации с широк спектър от теми и проблеми. Тяхната концентрация предизвиква тревожното усещане за криза в търсенето на смисъл и стабилни референтни стойности на ценностите в съвременния свят.

Изложбата ще бъде в "Plus 359 Gallery” до 21 октомври.

 

15 невероятни снимки, които улавят непокорния дух на Великобритания