Изкуство

5 изложби, които не трябва да пропускаме през май

След празниците галериите отново отварят врати

5 изложби, които не трябва да пропускаме през май

художник: Иван Андонов

През май се възражда природата, а с нея и ние. Отново душите политат свободни над зелените поляни, пълни с леки глухарчета. Време е за повече красота в живота ни. Време е за изкуство! Ето и петте изложби, които не бива да пропускаме през този месец.

Галерия ПАРИЖ

Ул. "Цар Самуил" 47

На 10 май в галерия „Париж“ се открива поредната самостоятелна изложба на младия, но вече утвърден график и живописец Димитър Каратонев. Заглавието „Кадифено утро” говори откровено за това, което носят платната, които ще видим – а именно усещането за нежност, мекота и ефирност.

Изложбата ще продължи до края на май и в нея ще бъдат представени около тридесет творби, като една част от тях са елегантни графики в малък и среден формат, а другата – маслена живопис. Димитър Каратонев за пореден път сътворява любимите си пейзажи, но този път нов акцент в тях е цветът – за разлики от предишни негови изложби, сега цветовете са много ярки, ведри, слънчеви, контрастни, които сякаш крещят, че животът има нужда отново да бъде наситен с интензивност, сила и мощ.

Големи слънца, звезди, облаци, луни, тополи, лодки и малки къщички – всичко това е част от образния език на автора.

Има още...


Галерия Лик

ул. "Лайош Кошут" 37

Галерията представя художника Пламен Бонев в самостоятелна изложба, живопис. Роден е 1954 г. в София. Завършил Художествената академия, той е участник в над 150 съвместни изложби, автор е на повече от 30 самостоятелни. Има над 20-годишен опит като сценограф на кукления театър в Благоевград, както и над 10 награди за живопис и 3 за сценография. В периода 2000 – 2016 г. Пламен Бонев преподава живопис в Лятна академия Люксембург.

Негови работи има в Националната художествена галерия, в почти всички галерии в страната, както и в галерии в Русия, Люксембург, Швейцария, Полша, Русия, Германия, Италия, Уругвай, Франция, Белгия, Румъния, Гърция и Северна Македония.

Създаденото от Бонев се най-пълно може да се опише с една дума – авангардно. Това е и посланието към бъдещето. Бонев ни напомня, че изкуството не е копиране на нещата, а създаване на една нова естетика. Платната му носят отпечатъка на утвърден майстор на колорита. Изкуството му е далеч от баналните факти. То е самобитно и е благоговение пред олтара на живота.

И още...


Галерия АРТЕ

Ул. "Бузлуджа" 31

Изложба – живопис на Иван Андонов /1934 – 2011/ ни представя галерията, която можем да видим до 15 май. Това е шеста самостоятелна изложба на Иван Андонов в галерия Арте, а три от тях той лично е подредил. За своето творчество самият художник казва:

Нищо не ми доставя толкова голямо удоволствие, колкото рисуването. Заспивам и сънувам живопис. Събуждам се и мисля за картини. Страхотно е! Също като да можеш да се отдадеш само на една жена. Прекрасно е! Не знам дали има толкова голяма любов…Когато човекът не се докосва до изкуство, тогава и човечността намалява. Нещата са вързани – човечност, морал, изкуство-това е верига от духовни ценности, които губим ден след ден.

Има още...


LITTLE BIRD PLACE

Ул. "11 Август" 7

До 15 май там можем да разгледаме самостоятелната изложба на Калина Христова. От години тя съчетава академичната си дейност в Нов български университет, където е ръководител на департамент „Изящни изкуства“, с дейността си на творец. Калина Христова е родена през 1979 г. в София. Специализира и в областта на рекламата и графичния дизайн. Има десетки изложби в страната и такива в Полша, Чехия, Австрия и Италия.

По повод настоящата си изложба Калинa Христова разказва:

Картините, представени в изложбата, продължават визуалните ми изследвания в областта на портретната рисунка, навлизайки в още по-дълбоките емоционални преживявания, каквито всеки човек крие в себе си.

Има още...


Галерия Контраст

Ул. "Цар Самуил"49

Галерията представя на ценителите на изкуството съвместната изложба „Светлина” на авторите Десислава Минчева и Хари Арабян. По повод тяхната изложба изкуствоведът Аксиния Джурова пише:

Светлината като въздуха е невидима. Какво тогава обединява живописта на Десислава Минчева и стъклопластиките на Хари Арабян? Опитът да уловят нетленното? Може би. При Десислава то е в изпълнените с мистична светлина, спокойствие и тишина, вглъбени в себе си портрети и интериори, в трептенето на сумрака, в който потъват или се осветяват от свещта образите, при Хари Арабян то е в самоизваяните като че ли от светлината пластики, избягали от оптиката, с погълнатата и отразена в тях въздушност.

 

Дора Бонева и прозорецът, който ни отваря към света