Изкуство

5 изложби, с които да посрещнем юли

Културно разнообразие през лятото

5 изложби, с които да посрещнем юли

снимка: Мартон Ромвари (Източник: Унгарски културен институт)

Най-добрият начин да изпратим юни и да се насладим на последните сладки глътки от първия летен месец, е като се отдадем на любими занимания. А възможностите за културно разнообразие са с цвят на ягодов сладолед и изглеждат особено примамливи.

"Пластдемия: Моретата и океаните също имат нужда от ваксина"

От 21 юни до 5 юли 2021 г. Националният природонаучен музей при БАН представя изложбата "Пластдемия: Моретата и океаните също имат нужда от ваксина", посветена на борбата със замърсяването с пластмаса в Галерия на открито в градинката "Кристал".

Да се разходим на открито под ръка със слънчевото време и да се запознаем с решенията, които предлагат учените и специалистите по опазването на природата от цял свят. На изложбата можем да открием достигнатите технологични изводи за намаляване на замърсяването с пластмаса, какви препоръки, съвети и добри практики за ограничаване на пластмасата за еднократна употреба може да вкараме в ежедневието си. Природата има нужда от повече съмишленици, които да гледат на нея като нещо, за което всеки жител на тази Земя е отговорен. Събитие, която е напълно безплатно и не е за изпускане!

Има още..


“Лета” (Léthé)

“Майстори на фотографията” представя  Елина Кешишева – първият български фотограф, който става част от платформата и прави своя голям пробив в модната индустрия, като заснема настоящата кампания на модна къща DIOR. Изложбата ѝ “Лета” (Léthé) в „Квадрат 500“ ни кани да се замислим по въпроси, които наистина си заслужават. А след като я разгледаме, долавяме идеите й още дълго след това, благодарение майсторските фотографии, които  носят житейски истини и грабват погледа. Елина Кешишева катурва разбиранията ни на една страна, за да ни напомни, че светът е само повод за фантазия,

Мнозина сравняват образите на Елина с антични статуи, амазонки или жени без възраст с тела, които омагьосват. Фотографката ни дава още една причина да гледаме на света с развълнувани очи. Куратор на изложбата е Аниса Туати и можете да я разгледате до 1 август.

И още..


 "Франция еМоция – Пътешествие анимация"

Изложбата “Франция еМоция – Пътешествие анимация”  от днес до 12 юли 2021 г. е в Галерията на открито на Столична община – Мост на влюбените. Предлага ни модерен поглед и възможност за пътуване в лабиринтите на бляновете ни, свързани с Франция. Тревогите от ежедневието добиват все по-незначителен вид, когато пред погледа си имате цъфтяща гледка на любима държава.

Четири международни фотографи – Ижола Акпо (Бенин), Еду Монтейро (Бразилия), Дейвид Шалиол (САЩ) и Лурдес Сегаде (Испания) пропътуваха различни краища на Франция и заснеха 35 паметници на културното наследство, за да ги споделят с нас. За да направят още по-живи  фотографиите, френските художници Жюли Шхенг и Томас Понс измислиха анимиран герой, който се движи и преобразява в снимките, с помощта на мобилно приложение с добавена реалност. А ние в знак на благодарност можем да им разменим по някоя и друга усмивка.  Входът е свободен, а волността на духа е гарантирана!

И още..


 "Светещи сфери"

Изложбата "Светещи сфери" в Пловдив може да бъде видяна до 07 юли 2021 г. .В къщата на Верен Стамболян (постоянна експозиция на Димитър Киров) е открита изложбата на съвременния унгарски художник Мартон Ромвари. Той е роден през 1975 г. в Будапеща. Дипломира се в специалност "Изобразително изкуство" през 2001-ва година в Унгарската художествена академия като трето поколение художник. Има множество самостоятелни и групови изложби, като творбите му са особено впечатляващи. Изложбата ни дава възможност животът ни да не бъде конвенционално скучен, а да стане поне няколко пъти по-цветен и запомнящ се.

И още...


 "Lapis specularis. Подземната светлина"

"Lapis specularis. Подземната светлина" на испанския артист Мигел Анхел Бланко представя произведения, изработени от Lapis specularis. Можете да я видите в Археологическия музей от 30 юни до 26 септември 2021 г. Любопитното в изложбата на испанския артист е, че се използва за първи път лунен камък като художествен материал. Изложбата е била в Националния археологически музей на Мадрид, в Националния музей за римско изкуство в Мерида, Испанската академия в Рим и църквата "Света Еулалия де лос Каталанес" в Палермо. Понастоящем експозицията е в София, в древна Сердика в Националния археологически музей и очаква своите гости, които има с какво да впечатли.

 

Коуъркинг с великите майстори – една изложба на Андрей Лекарски