Изкуство

5 изложби в Пловдив, които можем да посетим до края на годината

Изкуство под тепетата

През последните два месеца, в които Пловдив ще носи титлата Европейска столица на културата, правим обиколка из галериите в града, защото там ни очакват наистина стойностни неща. Изложбите под тепетата през ноември и декември представят не само съвременно изкуство, но и ни разхождат в миналото, за да ни открият цели нови светове.

Поглед в депото (или „Колекционирайте съвременно!“)

Николай Неделчев израства, заобиколен от стойностно българско изкуство – той е син на скулптора Трифон Неделчев. Започва да го колекционира обаче едва през 2010 г. Причина за това е приятелството му с пловдивския художник Кольо Карамфилов, когото нарича “ядрена централа за идеи”. След десетки срещи, посещения в ателието му и над 15 придобити картини, страстта към колекционерството е отключена. До 5 декември в пространството на СКЛАД ще можем да надникнем в колекцията на Николай Неделчев и да проследим нейното развитие през годините.

В центъра ѝ е съвременното българско изкуство, а главните посоки са живопис и скулптура. Включени са произведения, събрани за първи път в обща експозиция. Сред авторите са Кольо Карамфилов, Румен Жеков, Димитър Генчев, Любен Петров, Сашо Стоицов, Венцислав Занков, Нина Ковачева, Алла Георгиева, Станимир Генов, Руди Нинов, Аделина Попнеделева, Антон Терзиев, Стефан Божков, Красимир Кръстев-Рассим, Стефан Иванов, Радоил Серафимов, Богдан Александров, Миряна Тодорова, Кария Калъчева, Валентина Шара и други.

Има още...


"Европейски поглед към Япония"

Проектът „Европейски поглед към Япония“ е базиран на партньорството между Европа и Азия и от 1999 г. се осъществява през погледа към Япония на фотографи, представители на града – европейска столица на културата в съответната година. През 2019 г. това са Пловдив и италианският Матера. Чрез фотографиите си Владимир Пеков и Алесия Роло показват своите възприятия от японската префектура Точиги. Снимките, заснети на различни локации в Япония, се издават в двуезичен каталог „Европейски поглед към Япония“ и се представят в изложби в трите държави. Куратор на проекта е Микико Кикота. Проектът дава възможност на японците да преоткрият аспекти от ежедневието си, а на европейците да задълбочат знанието и сетивността си за далечната източна страна.

В Пловдив ще можем да ги видим до 27 ноември в пространството на СКЛАД.

И още...


"Галактиките на Текла"

Галерията, която постави Пловдив на картата на съвременното изкуство, отново не ни разочарова. Този път изложбеното пространство на SARIEV Contemporary ни пренася в „Галактиките на Текла“. Експозицията представя за първи път пред публика оригиналните рисунки на култовите корици на книги, създадени от Текла Алексиева. Селекцията включва 38 рисунки за корици от добре познатата ни поредица библиотека „Галактика“, 18 рисунки от поредиците „Еко” и библиотека „България” и други книги, които представляват почти всички запазени оригинални рисунки за корици от нейното творчество преди 1989 година. Част от представените творби са в колекцията на Веселина Сариева, а други са предоставени от самата Текла Алексиева. 

Въпреки че кориците са създадени от Текла в периода 1979 – 1989 г., те сякаш са рисувани днес и отключват въпроси по твърде актуални теми за съвремието, толкова години по-късно. Творбите представят връзка между технологията и човека, природата и човека, глобалното и локалното – теми, които винаги вълнуват и които ни карат да си зададем въпроса какви са измеренията в света, в който живеем. Затова разглеждането на експозицията е едновременно сладка разходка в миналото, предизвикваща сериозен размисъл върху настоящето, но и намигване към бъдещето.

Галактиките, събрани в малкото изложбено пространство на ул. „Отец Паисий“, могат да бъдат видени до 27 декември

И още...


Пътуване по света. Изкуство от Германия

Европейската столица на културата посрещна пътуващата изложба на Института за международни отношения на Германия ifa. В мащабната ретроспекция присъстват 320 творби на над 90 артисти от Германия, обхващащи периода от 50-те години на 20 век до наши дни, като прави пълен обзор на тенденции и най-изявени представители на артистичната сцена в Източна и Западна Германия. 

Колекцията е представена паралелно в двете най-нови изложбени пространства в Пловдив – „2019“ и „Капана“. Сред представените автори са енциклопедични имена като Бернд и Хила Бехер, Зибил Бергеман, Йозеф Бойс, Арно Фишер, Катарина Фрич, Херман Гльокнер, Андреас Гурски, Матиас Хох, Кандида Хьофер, Ребека Хорн, Барбара Клем, Райнхард Муха, Нам Джун Пайк, Дитер Рот, Томас Руф, Карин Зандер, Томас Шюте, Волфганг Тилманс, Гюнтер Юкер, Волф Фостел, Улрих Вюст и Герхард Рихтер, един от най-скъпите живи художници в света. Той присъства с четири големи платна. В творбите си той се фокусира върху рисуването като процес. Показва какво може да се направи с една картина. Работите на Рихтер са и единствените от пътуващата изложба, които са под специално защитно стъкло, тъй като стойността им е космическа. 

Имаме възможност да се срещнем с творчеството на някои от най-големите имена на немското и световно изкуство от XX век до 8 декември.

И още...


"Красотата, която споделяме" 

Изложба на художнически книги и занаятчийско обработени обекти под наслов „Красотата, която споделяме“ ще ни сближи с творчеството на Столипиново. Представените работи са създадени от художника Хана Роуз, съвместно с 4 семейства от най-лишените от възможности части на квартала и антрополога Никола Венков. Заедно те развиват вече над година принципите на нов жанр „изкуство на съпричастието”. Сценограф на изложбата е Мила Златанова. В основата й са ръчно изработените книги, които водят посетителя през процеса на среща и лично опознаване. Представени са още колажи печат върху коприна, принтове и предмети, вплели се в тези лични отношения: например речник на турския език, направен за Хана и Никола от една местна жена. 

Изложбата разкрива художественото майсторство, устойчивостта и красотата, които се създават всекидневно от хората в Столипиново. Въпреки трудния достъп до условията на живот, които приемаме за базови – като вода, ток и канализация, регулярни доходи, сигурност за бъдещето си и редица други ежедневни предизвикателства, креативността и стремежа към естетика остават важна част от живота тук. 

„Красотата, която споделяме“ може да бъде видяна в периода между 16 и 29 ноември в пространството на СКЛАД в Тютюневия град. 

 

А ето и 5 задължителни спирки в Пловдив