Антиутопиите или дистопиите представят апокалиптични тоталитарни режими, свръхтехнологични общества, екологични катастрофи и др. Антиутопични сюжети се наблюдават в литературни творби, филми, игри, граничещи между фантастичното и реалното, като в последно време те възвърнаха славата си не само покрай сериала "Историята на прислужницата" по едноименния роман на Маргарет Атууд, но и като опит за сравнение с предизвикателствата, пред които сме изправени около пандемията на коронавирирус по света.
Намирам ги за много подходящи четива именно сега, когато сме принудени да се изолираме социално и да останем повече от обикновено между четирите стени на домовете си. Не за друго, а за да си дадем сметка, че все още не ни е забранено да четем книги, да бъдем с любимите си хора и да се забавляваме, пък било и то у дома.
"1984" – Джордж Оруел
Романът разказва за живота на героя Уинстън Смит и пресъздава представата на Оруел за тоталитарната държава, която има абсолютен контрол върху всяко действие и мисъл на своите поданици чрез всеобхватно наблюдение, пропаганда, страх и безжалостни наказания. Действието се развива в супердържавата Океания, в която тече вечна война, има вездесъщ държавен контрол и публична манипулация. Много от темите от книгата са останали като нарицателни в културата, като най-голяма популярност е придобила тази за Големия брат, който ни наблюдава и манипулира.
И още ...
Иглика Касабова
Иглика е едно почти пораснало момиче, което е влюбено в големия град и китните му дворчета. Израснала е в София с много приятели, мирис на липа и срещи в парка. Не престава да вижда по улиците познати лица, които ѝ припомнят за неспирните приключения в града и околностите му. В момента дели живота си между Загреб и София, като не пропуска и лятото на морето. Навсякъде се чувства доб...