Изкуство

5 моноспектакъла, които да гледате на „София Моно“ 2020 

Мариус Куркински, Камен Донев и Захари Бахаров играят представленията си на открито

За десета поредна година любителите на театъра ще могат да се насладят на фестивала „София Моно“. Тази година той се провежда от 18 до 30 юни на открито в парка на Военната академия. Ето няколко повода да го посетите: 

„Черното пиле“ 

Постановката е дело на актьора и режисьор Мариус Куркински. Тя включва три разказа на писателя Николай Хайтов – „Черното пиле“, „Пазачът на овесената нива“ и „Мерак“, а Куркински се въплъщава в главните им герои – обикновени селяни, чиито изпитания, страдания, грехове и радости изграждат малкия вътрешен свят на българската душа. Разказите ни пренасят във време, лишено от фалш и лицемерие, където основният стремеж на човека е да оцелее.

И още ... 


„Чамкория“

Моноспектакълът е вдъхновен от едноименния роман на Милен Русков. Режисира го Явор Гърдев, а Захари Бахаров влиза в ролята на главния герой – бае Славе, шофьор на омнибуса София – Чамкория – София. Действието се развива през 20-те години на миналия век, когато България е разделена между две политически сили. Бае Славе не се открива в нито една от тях и това му дава възможността да анализира безпристрастно случващото се в държавата. По време на едно от пътуванията си той става свидетел на атентата в църквата „Света Неделя“ през 1925 година и макар че остава физически невредим, събитието бележи цялото му съществуване.  

И още ... 


„За народното творчество“

Авторският спектакъл на Камен Донев е с музикален съпровод и включва песни, танци и етюди от бита на българина. Представлението се играе от 2007 г. под името „Лекция номер 1 за народното творчество“, „Възгледите на един учител за народното творчество“ или само „За народното творчество“. Донев припомня на зрителите позабравени занимания на нашите баби и дядовци, с които общуването, работата и дори почивката стават по-пълноценни. С много смях и мъничко носталгия „лекцията“ е една от най-награждаваните театрални постановки у нас. 

И още ... 


„Грамофонът“

„Грамофонът“ завърта плочата на Виктор Калев и ни изпраща на пътешествие в миналото му. Автор е Ваня Щерева, но съдържателно представлението е изградено върху случки и разкази на актьора. В него той разказва за личните си преживявания и пътя към сбъдването на голямата му мечта. Макар да е игран десетки пъти, естеството на спектакъла му дава възможността да „сменя плочата“ и да добавя и променя нови неща всеки път, така че зрителите да го гледат и съпреживяват многократно.

И още ... 


„Аз, досадникът“

Постановката е на френския сценарист Франсис Вебер. Под режисурата на Богдан Петканин в ролята на досадника влиза Александър Кадиев, а потърпевшият от него е Мариан Бачев. Персонажите на двамата попадат в съседни хотелски стаи във френско градче. Единият е наемен убиец, другият – самоубиец с разбито сърце, който не може да преживее раздялата с любовта на живота си. Динамичното представление сблъсква (буквално) мъжете и води до поредица от трагикомични ситуации. 

 

София за четене