Изкуство

5 от най-скъпите картини в света

Изкуство

В днешно време светът се върти около парите и с тях може да си купиш почти всичко. Ще ви разкажа за пет от най-скъпите картини в историята на изкуството, които само малцина могат да си позволят да притежават и да им се радват в частните си колекции. А знаете ли още колко много произведения на майстори стоят скрити от обществения поглед? 

"Спасителят на света" Леонардо да Винчи

Въпреки че буквално преди дни се появиха съмнения около авторството на тази картина, “Спасителят на света” е най-скъпо продадената на търг картина за рекордната сума от 470 милиона долара. Според слухове тя е била предназначена за изложба в Лувъра в Абу Даби. Но изложбата не се състояла, а сегашното местонахождение на безценната творба е неизвестно. Съществуват поне 20 копия на картината на Да Винчи, като повечето от тях са направени от неговите ученици. Но това, което придава изключителна стойност на това изображение на Христос, е, че е една от около 20-те картини на великия ренесансов майстор, които са част от частни колекции. 

И още ... 


"Картоиграчите" Пол Сезан

Пол Сезан е един от най-обичаните художници и неслучайно това негово произведение е продадено за почти 300 милиона долара. На картината са пресъздадени двама мъже, с карти в ръце и със студени и непроницаеми лица. Погледите им са вперени в картите и те са изцяло погълнати от играта. И докато картините на картоиграчи от предходни епохи са изпълнени с драма и напрежение, то Сезан представя една безсюженост и сякаш времето е спряло. Това не е единствената картина на Сезан, посветена на картоиграчи. Има още пет известни произведения, представящи същата сцена. 

И още ... 


"Кога ще се омъжиш?" Пол Гоген 

В края на XIX век Пол Гоген заминава за Таити с надеждата да открие един рай и възможността да създава “чисто”изкуство. Ала надеждите му биват попарени, когато пристигна. Две трети от местното население е погубено от болестите, донесени от европейските колонизатори. И въпреки че не открива това, което първоначално търси, Гоген нарисувал множество картини на местните жени – голи или облечени в традиционно облекло, което е по-скоро в западен стил. На картината “Кога ще се омъжиш” на преден план е представена една жена, облечена по-скоро в традиционно облекло. Смята се, че бялото цвете в косите й е знак, че девойката търси съпруг. Зад нея има втора фигура на жена, облечена в дрехи в по-западен стил. Значението на жеста на ръцете й (мудрата) се тълкува като знак за предупреждение или заплаха. Гоген представя Таити като един жизнен остров с богата култура – микс между традициите на местното население и колонизаторите. Самата картина не се е радвала на особено внимание непосредствено след завръщането на Гоген във Франция, но ето че през 2014 е продадена за сумата от 227 милиона долара.

И още ... 


"Водни змии II"

Това е втората картина на Климт, в която той изобразява водни нимфи. И тук основната тема е плътското и хомосексуалното взаимоотношение между нежните нимфи. Климт рисува четири фигури – две напълно голи на преден фон и още две скрити отзад. На пръв поглед картината е нищо повече от изображение на митични същества, в което няма нищо необичайно в света на изкуството. Ако обаче се вгледаме в творбата, ще открием скрития замисъл на художника, а именно да представи тайно една хомосексуална връзка, която в началото на XX век не била общоприета. Другото интересно е, че картината (като редица други) е била открадната от нацистите, а след края на войната била считана за изгубена, докато не се появява пак през 2012. През 2013 е продадена за сумата от 201 милиона долара на руски милиардер, а през 2015 е препродадена от него на анонимен купувач. Смята се, че картината в момента е в частната колекция на катарска принцеса.

И още ... 


"Портрет на Адел Блох-Бауер I"

За завършването на тази картина на Климт му трябват цели три години. Портретът е поръчка от богатия индустриалец Фердинанд Блох-Бауер, който забогатял чрез производство на захар. Фердинанд бил почитател на Климт и стила му и затова поръчал именно на него да изработи портрет на съпругата му Адел. Интересен факт е, че Адел Блох-Бауер е единствената личност, която Климт рисува два пъти. Освен това картината е интересна не само заради артистичната си стойност, но и заради богатата си история. В завещанието си Адел посочва след смъртта й произведението да бъде предоставено на австрийската Национална галерия. Но това не се случва заради настъплението на нацистките войски, които конфискуват безценното произведение. След края на войната Фердинанд настоява картината да бъде собственост на племенниците му, но австрийското правителство задържа творбата и тя се връща при законните собственици едва през 2006 година след дълги съдебни спорове. След това картината е продадена на търг за 171 милиона долара. В момента Адел Блох-Бауер е част от частна колекция в Ню Йорк. 

Автор: Маргарита Петрова

 

5 жени художнички със значим принос към изкуството