Изкуство

5 световни музея на един полет разстояние

Културни маршрути

5 световни музея на един полет разстояние

Снимка: Borre Hostland

На 18 май 1978 г. за първи път се чества Международният ден на музеите. Решението е на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите в Москва година по-рано. Думата "музей" идва от латинската дума museum, която е от гръцки произход и произлиза от mouseion.  Mouseion  било мястото (понякога храм), което било посветено на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология. В модерната си форма музеят възниква като индивидуална колекция от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. 

***

Ето и няколко идеи за дестинации от Time Out:

Музеят на модерното изкуство в Истанбул беше популярна туристическа дестинация, преди да бъде преместен временно, за да бъде построен нов супермодерен комплекс, в който да се наслаждаваме на изкуство, проектиран от легендарния архитект Ренцо Пиано. Той разполага с библиотека, кино, дизайнерски магазини, ресторанти и няколко пространства за събития.

Вижте още на следващата страница...

Къщата музей, която бе собственост на прочутия и предизвикващ противоречия френски певец Серж Генсбург, бе затворена за обществеността след смъртта му през 1991 г. През 2022 година обаче най-накрая тя отвори врати като музей, посветен на живота и работата му. Проектът е ръководен от дъщеря му – актрисата и певица Шарлот. 

Вижте още на следващата страница...

Музей на Бродуей, разположен на "Таймс скуеър" в сърцето на Ню Йорк - това е първата постоянна експозиция, която разказва богатата история на театъра. 

В залите на музея на 45-а улица посетителите могат да се насладят на музика, видеоклипове, блестящи костюми и декори разказват историята на  Бродуей. Експозицията обхваща също новаторски представления, от "Уестсайдска история" до "Котките", както и детайли за това кой какво прави зад кулисите. 

Вижте още на следващата страница...

През юни 2022 г. новият Национален музей на Норвегия стана най-големият музей в скандинавските страни и без съмнение затвърди мястото на Осло като една от големите европейски културни столици. Колекцията на музея включва над 100 000 предмета, като акцентите са норвежкия гоблен Baldishol от 1150 г., картината "Викът" на Мунк и колекция от фламандски пейзажи от Златния век. Но отличителната черта на новата сграда е  Light Hall ("Светлата зала") с площ от 2400 кв. м, която е на върха на сградата – наистина ослепителна обстановка за многото шедьоври на музея. 

Сградата е дело на германския архитект Клаус Шуверк и архитектурно бюро "Kleihues + Schuwerk Architects". Използвани са мрамор, бронз и дъб. Цялата фасада е покрита с норвежки шистов камък, като сградата е  проектирана и изпълнена по пилотен проект за намаляване на емисиите парникови газове поне с 50 на сто от повече от останалите съвременни сгради в Норвегия.

Вижте още на следващата страница... 

Въпреки че бе планиран да отвори врати в края на 2022, този нов музей в Бенгалуру (Бангалор), южна Индия, основана от бизнесмена Абхишек Поддар ще посрещне своите първи посетители през 2023 г. Създаден е от бизнесмена Абхишек Поддар,  известен със своята еклектична колекция от изкуство и фотография. Повече от 18 000 творби ще бъдат изложени в новата галерия. Вътре може да се види всичко - от текстил до скулптура и живопис. 

За всички, които не могат да стигнат до Бенгалуру, музеят ще има дигитална експозиция на сайта си.  

 

Европейските столици на културата за 2023 г., за които не сме чували