Изкуство

6 оптични илюзии, които ще ви смаят

Не вярвайте на всичко, което виждате!

6 оптични илюзии, които ще ви смаят

Снимка: banksy.newtfire.org

Въпреки че човешкият мозък е най-мощният компютър на света, изкуството и архитектурата всекидневно доказват колко е лесно да заблудим командния център на тялото. Днес сме подбрали 6 произведения на изкуството, които освен това са и страхотни оптични илюзии. 

Фреска в йезуитската църква, Виена

Още от римско време в изкуството и архитектурата се използва техниката trompe-l'œil, от френски – да заблудиш окото. Римляните и древните гърци рисували мними прозорци, коридори и врати в жилищата си, за да създадат усещане за простор. Нещо подобно се случва и по времето на Ренесанса, само че вместо да рисуват прозорчета, майсторите на фреските започнали да "издигат" цели куполи там, където таваните всъщност са плоски. През епохата на Барока много от йезуитските църкви били украсявани с тавани с оптична илюзия. Чрез пищните фрески се постигала алюзията за височина и безкрайност на пространството. Това хората свързвали с представата за рая и за божественото. Прекрасен пример за trompe-l'œil има в тази църква във Виена. Ако погледнем тавана от една определена позиция, той изглежда обемен, но ако се изместим в някоя посока, илюзията бива разкрита – точно като магически фокус. 

И още ... 


М. С. Ешер и ръцете, които се рисуват сами

Трудно е  да се повярва, че тази литография всъщност е двуизмерна и е нарисувана на плосък лист хартия. Холандският художник Ешер, който се отличава с изключителните си умения за рисуване в перспектива и представяне на пространството, заблуждава наблюдателя именно с оптична илюзия. Докато китките са плоски, дланите на ръцете изпъкват и парадоксално се рисуват една друга. Смята се, че Ешер намира вдъхновение за произведението си в скица на Леонардо да Винчи

И още ... 


"Галатея и сферите" на Салвадор Дали

Ексцентричният и харизматичен испански художник е известен не само със сюрреалистичните си картини с топящи се часовници, но и с големия брой творби, в които поставя някаква оптична илюзия, за да предизвика наблюдателя. Пример за такава творба е "Галатея и сферите" (1952 г.). Сферите на картината всъщност представляват рисунка на четвъртия открит естествен спътник на Нептун, носещ името на нимфата Галатея. Сферите са така подредени и играта със светлината е толкова точна, че на картината откриваме лицето на Гала – любимата на Дали. Така освен една чиста оптична илюзия, художникът добавя и интимен елемент към произведението си. 

И още ... 


М. С. Ешер и "Стълбището Пенроуз"

Може би ви е познато от филма "Генезис" или пък от "Нощ в музея 3". На мен пък лично ми напомня на стълбището в Хогуортс от поредицата за Хари Потър. "Стълбището Пенроуз" е известно като невъзможното стълбище – то не води наникъде. Този феномен се базира на триъгълника на Пенроуз – много известна оптична илюзия, която със сигурност сте виждали. Когато Ешер чува за невъзможното стълбище, решава да направи множество перспективни литографии, които да онагледяват тази оптична илюзия и да накарат възприемащият да си помисли: "Как е възможно?"

И още ... 


Банкси и "Замети го под килима"

Кой не го е правил? Очакваш гости след 5 минути, нямаш време за прахосмукачка, затова замиташ целия боклук под килима. Кажете ми, че не съм само аз. Във всеки случай Банкси, небезизвестният художник на графити, решава да нарисува точно това действие на стена. Една камериерка повдига лекичко килима, за да замете боклука под него. Килимът е образна завеса между света на графитите, към който принадлежи камериерката, и реалността. Определено графитът в Лондон предизвиква не само визуално, но и интелектуално вълнение, а творецът Банкси създава оптичните си илюзии, скрит зад маската на анонимността.

И още ... 


Виктор Васарели и оп-артът

Няма как да пропуснем унгарския художник Виктор Васарели, който е основоположник на така наречения оп-арт, или оптичното изкуство. Почти всички картинки с начупени линии, концентрични кръгове или игра с цветовете, които заблуждават окото, са повлияни от Виктор Васарели и неговите произведения. Докато живее в Париж, Васарели започва да се интересува от техниката trompe-l'œil и от графичните мотиви. Вдъхновен от фигурални композиции и движението Баухаус, Васарели  създава кинетично изкуство – тоест картини, които пресъздават илюзия за движение. Първата такава е „Зебра“ (1937). Интересен факт за унгареца е, че той е и дизайнер на едното от логaта на Renault, което пак е част от оп-арта. Васарели е обявен за рицар на Ордена на литературата и изкуството във Франция и има защо – произведенията му в направлението на оп-арта разкриват много за устройството на мозъка и окото. 

Автор: Маргарита Петрова

Най-новото произведение на Банкси, което жена му... не харесва особено