Изкуство

6 от най-известните скулптури на света

Oт древногръцки статуи на богини до ренесансовите произведения

6 от най-известните скулптури на света

Снимка: Wikipedia
 

Днес ще представя 6 от най-известните  скулптури в историята на изкуството – от древногръцки статуи на богини до ренесансовите произведения, поръчвани от най-богатите и достолепни търговци и владетели. Почти винаги зад очевидното се крие нещо неочаквано, нека заедно разкрием тайните на тези творби на изкуството. 

Давид 

Малко известен факт за Давид на Микеланджело е, че е изваян от блок мрамор, който бил обявен за негоден. Въпреки това младият майстор приел предизвикателството да сътвори статуя за трибуните на катедралата във Флоренция. Затова и пропорциите на творбата не са много точни. Ако имате възможност да видите Давид на живо в Галерията на академията във Флоренция, ще забележите, че дясната ръка на фигурата е несъразмерно голяма спрямо лицето например. Това е така заради първоначалната идея Давид да бъде поставен нависоко в катедралата. В крайна сметка скулптурата намерила своето място в политическото сърце на града – площад "Синьория", а през XIX век е  преместена в специално за нея отредено място в Галерията на академията. Давид на Микеланджело е считан за образец по отношение на пропорции, красота и анатомична точност. А концентрираният поглед и напрегната стойка говорят за един млад мъж, подготвящ се да влезе в битка с Голиат. 

И още ... 


Дискохвъргачът 

Дискохвъргачът също е една от най-разпознаваемите образци на скулптурата. Оригиналът на Мирон бил от бронз, но след разрастването на Римската империя започнало масово производство на копия на гръцките статуи. Римските копия били изработвани от мрамор, защото този материал бил по-евтин. Първото открито копие на Дискохвъргачът е открито през XVIII век в частна вила. Интересна подробност около това копие е, че Хитлер купил мраморната статуя за 5 милиона италиански лири. Статуята била изпратена в Мюнхен, а след края на Втората световна война се завърнала в своята родна Италия. Археолозите непрекъснато откриват нови и нови копия на скулптурата. Изглежда, че култът към спортиста и към олимпийските дисциплини не е нищо ново. 

И още ... 


Лаокоон и синовете му

Друга много красива и съответно много копирана от римляните статуя е Лаокоон и синовете му. Тя изобразява троянския жрец и неговите синове, които се борят да се освободят от хватката на две огромни змии. Но кой всъщност е Лаокоон? Легендата гласи, че Лаокоон бил единственият, който се усъмнил в намеренията на гърците, когато пред вратите на Троя се появил гигантски дървен кон подарък. Жрецът предупредил жителите на града да не приемат този дар от коварните гърци, но никой не го послушал. Докато принасял жертва на бога на морето Посейдон, две змии се появили от водата и се нахвърлили върху синовете на Лаокоон. Битката била обречена. Троянците тълкували случилото се като знак, че Лаокоон бил наказан от боговете за неподчинение и вкарали коня в града, обричайки се на смърт. Битката на Лаокоон със змиите и смелият опит да спаси синовете си са овековечени в тази смразяваща кръвта мраморна статуя. 

И още ... 


Пиета

Ако Давид е смятан за идеал за пропорции и красота, то Пиета на Микеланджело е нарицателно за съвършенство и изящество. “Пиета” всъщност е названието на тема в християнското изкуство. Това е представянето на Христос след свалянето му от кръста в скута на Дева Мария. Скулптурата е създадена в чест на 1500 години от раждането на Исус. Необичайното в това произведение е, че Мадоната е представена твърде млада за майка на 33-годишен син. Другото интересно е, че върху лицето на Исус не може да открием признаци на болка и страдание. Микеланджело искал да покаже другото лице на смъртта – като спокойно напускане на света. Пиета също е единствената творба, подписана от майстора Микеланджело. Като много други произведения на изкуството като “Мона Лиза” и “Нощна стража”, Пиета също става жертва на атака, когато геолог я удря с чук, докато крещи, че той е Христос. След инцидента шедьовърът е поставен зад защитно стъкло и може да го видите в базиликата "Свети Петър" във Ватикана

И още ... 


Нике от Самотраки 

Преди хиляди години името Нике било свързвано с богинята на победата. Героите принасяли жертви, преди да влязат в битка. Статуята на Нике от Самотраки най-вероятно гледала към морето от най-стръмната скала над брега. Разперените й криле и веещата се рокля създават усещане за мощ и триумф. Подобно на Венера Милоска, тази фигура също е лишена от ръце, въпреки че едната е открита. Движението във фигурата, изваяна от мрамор, създават усещане за лекота и изглежда сякаш богинята всеки момент ще отлети от носа на кораба, на който стои. Статуята е открита в средата на XIX век на планинското островче Самотраки. Оттогава фигурата на гръцката богиня на победата краси зала 703 на Лувъра. 

И още ... 


Венера Милоска 

"Съседка" на Нике от Самотраки е небезизвестната Венера Милоска. Статуята е открита в началото на XIX век на остров Милос, Гърция. Оттам идва и името ѝ. Смята се, че мраморната творба изобразява богинята на любовта и красотата – Афродита. Има предположения, че голата фигура не е нито Афродита, нито римският ѝ еквивалент Венера, а на друга богиня на морето. Липсващите ръце на скулптурата биха били най-важните парченца от пъзела около мистерията на това кого изобразява. Ала как тази статуя попада във Франция? Открита е от френски археолози и е била подарена на френския крал Луи ХVІІІ. Той я дарява на Лувъра. Венера Милоска е неразделна част от модерната култура и можем да я видим на различни карикатури, мемета или дори във филми като "Облачно с кюфтета".

Автор: Маргарита Петрова

 

21 невероятни скулптури отвъд гравитацията