Изкуство

7 от най-впечатляващите трансформации на актьори в киното

Кои са най-емблематичните им превъплъщения?

Често актьорите се налага да преминат през големи визуални трансформации в името на дадена роля. Вероятно се сещате поне за няколко такива случаи, в които те е трябвало да отслабват или качват килограми, да изучават в детайли образите си, да се подлагат на дълги часове грим, за да ни оставят шокирани. И не само с външността, но и с актьорската си игра. Неслучайно голяма част от техните усилия са увенчани и с най-желаните награди. Един от най-пресните примери за мен е превъплъщението на Рене Зелуегър в легендарната Джуди Гарланд, където тя не само е неузнаваема, но и със сигурност заслужава поне няколко статуетки за играта си. Кои други също са претърпели някои от най-големите трансформации в киното?

Чарлийз Терон в „Чудовището“, 2003

Изумителна е тази жена, изумителна е лекотата, с която влиза в роли и успява да скрие красотата и сексапила си, буквално. С нетърпение очакваме да я гледаме в Bombshell, където отново е неузнаваема, а миналата година я гледахме в „Тъли“ – роля, за която се налага да качи доста килограми. Нещо, което прави и за тази в „Чудовище“, когато за първи път изненадва всички с невероятната си трансформация. Разбира се, тя й носи „Оскар“ за най-добра актриса през 2004 г.. За да се превъплъти в образа на серийната убийца Айлийн, актрисата не само качва 14 килограма, но обръсва веждите си и си слага изкуствена челюст, която да държи устата й полуотворена. Освен това се налага да прекарва по няколко часа в гримьорната, преди да пристъпи на снимачната площадка.

Хавиер Бардем в „Морето в мен, 2004

За да се превъплъти в ролята на Рамон Сампедро (филмът е по истинска история), който остава на легло едва на 27 години след инцидент при гмуркане, актьорът прекарва обездвижен три месеца, което му помага да влезе напълно в образа. Освен това се фокусира върху говора и израженията на лицето, които реално се превръщат в основните му инструменти за актьорска игра. В комбинация и с петте часа грим на ден – Хавиер Бардем е почти неразпознаваем в този филм, който му носи наградата „Гоя“ за най-добър актьор.

Има още...


Марион Котияр в „Едит Пиаф: Животът в розово“, 2007

Ако някой преди това не беше забелязал красивата и изящна французойка, то тя успя да прикове вниманието на целия филмов свят с ролята си на Едит Пиаф, за която получава не само „Оскар“, но и „Златен глобус“, и френския „Сезар“. Марион Котияр претърпява не само физическа метаморфоза, след като трябва да обръсне веждите и част от косата си и да се подлага на 5-часов грим, но и психическа. Самата тя споделя, че няколко месеца е живяла изцяло с образа си, за да се потопи напълно в него. Освен това се налага да взима и вокални уроци, за да може да снижава гласа си с няколко тона.

Крисчън Бейл в „Машиниста“, 2005

Почти няма роля, в която да не се налага актьорът да качи или да свали драстично килограми, за да изиграе напълно достоверно своя герой. Но една от най-екстремните физически трансформации в историята на киното е именно в този филм. Той имал едва три месеца, за да отслабне, и то с цели 28 килограма. Бейл достигнал до килограми, които го довели до ръба на анорексията и малко преди началото на снимките и лекарите, и продуцентите го съветват да възобнови нормалния хранителен режим, защото били сериозно притеснени за здравето му.

Матю Макконъхи в „Клубът на купувачите от Далас“, 2013

За да изиграе ролята на Рон Уудруф, първия мъж, който отваря медицински център за грижа на пациенти със СПИН в Щатите, Матю Макконъхи трябваше да премине през драстична диета и да свали повече от 20 килограма. За да изглежда още по-блед и слаб, няколко месеца той не се излагал и на слънце. Няма да забравим и преобразяването на Джаред Лето в същия филм. Той играе ролята на транссексуален, който също е засегнат от болестта, и се налага да свали близо 15 килограма. И двамата грабват в ръцете си статуетки „Оскар“ – съответно за най-добра мъжка роля и за най-добра поддържаща.

И още...


Джарет Лето в „Глава 27“, 2007

Любим ни е този странник, в чийто глас сме влюбени, както и в страстта му, с която се хвърля и в музиката, и в киното. Затова и ролите му са толкова отличителни. Особена тази, в която трябва да изиграе Марк Чапман, убиеца на Джон Ленън, за която се налага да качи повече от 30 килограма. Успял да го постигне с постоянно тъпчене с джънк храни. Нещо, което обаче се отразява на здравето му и му причинява редица други проблеми. „Напълняването промени всичко, което аз бях. Промени начина ми на ходене, начина ми на говорене, начина, по който се чувствах, дори и начина, по който хората се отнасяха към мен“, споделя Джарет Лето за една от най-големите си, но и трудни трансформации.

Глен Клоуз в „Албърт Нобс“, 2011

Един изключително емоционален проект за актрисата, в който тя е и съсценарист. В него се налага да влезе образа на една жена, която живее като мъж цели три десетилетия, за да може да избегне сексуалното насилие и предубежденията при намирането на работа. Глен Клоуз трябва първо да вникне в женския характер, за да може да пресъздаде нейния мъжки образ толкова достоверно. За превъплъщението си тя открива вдъхновение и в снимките на бурнеши в National Geographic – албанските жени, които се налага да живеят и да се държат като мъже.

 

6 актриси, изиграли безупречно ролята на Мария-Антоанета