Изкуство

8 филма, които трябва да гледате на София Филм Фест

Нещо за гледане

8 филма, които трябва да гледате на София Филм Фест

Хавиер Бардем в "Пътящата на живота"

Въпреки епидемията от Covid-19 София Филм Фест ще стартира днес с прожекция в зала 1 на НДК на новия филм на Камен Калев – „Февруари“. Новото е, че филмите от програмата ще бъдат представени едновременно онлайн (в партньорство с водещата в света платформа за организиране на онлайн фестивали Festival Scope/Shift 72) и в киносалони при спазване на всички противоепидемични мерки. Акцент на първата част на фестивала ще бъдат конкурсните програми, представянето на новите български игрални и документални филми, актуални филми на утвърдени режисьори и млади таланти и филми от специални юбилейни рубрики. По-късно през годината обаче организаторите издават, че ще има и специално издание, в което фокус ще бъдат филмите, представени от техните автори от цял свят, и се надяват, че с него ще си върнат към времето, когато София Филм Фест бе наричан „Купонът на годината!“. А ето и филмите, които ние със сигурност няма да пропуснем.

„Февруари“

Новият филм на Камен Калев ще постави началото на фестивала. Той разказва за събитията от живота на един човек – като момче на 8, младеж на 18 и старец на 82. Пътят му в живота изглежда предопределен и монотонен – в родното място и извън него, в жега и в студ, но по всяко време невидима сила като е ли го напътства. Сила, която е част от нас и по тайнствен начин ни кара да продължаваме напред, към смъртта. Историята е вдъхновена от дядото на режисьора – сдържан човек със сложен характер, живял скромен живот в село в Източна България.

„Петя на моята Петя“

Няколко нови български филма ще видим на София Филм Фест, включително и „Като за последно“, в който играе Мария Бакалова. Роля, която прави преди тази в „Борат 2“. Но ние със сигурност очакваме с нетърпение „Петя на моята Петя“. Малко преди началото на учебната година родителите на Петя Монова я поставят пред неприятен свършен факт – развели са се по взаимно съгласие. Досега смятала семейството си за съвършено, тя се чувства огорчена и предадена. Съкрушена, Петя предприема неразумно свободно гмуркане в ледените морски води точно на 4 декември – деня, в който е починала Петя Дубарова. Между живота и смъртта Петя се среща с идола си Петя Дубарова, която и помага да сломи момичешкото си нетърпение, да намери индивидуалността си и я провокира да осъзнае, че ако умре, смъртта й ще е безсмислена.

Има още...


„Пътищата на живота“

Легендарната британска режисьорка Сали Потър се доверява на таланта на Хавиер Бардем, за да разкаже в „Пътищата на живота“ един ден от реалността на Лео и неговата дъщеря – заедно с изключително талантливи актьори като Ел Фанинг, Лора Лини и Салма Хайек, те рисуват моментна картина на мозайката от алтернативни животи, които героят би могъл да изживее. Почеркът на Потър – разказ без компромиси, суров и безпощаден, е една от характерните особености на нейните творби.

„Туве“

За художничката Туве Янсон краят на Втората световна война носи ново усещане за творческа и социална свобода. Модерно изкуство, луди партита и публична връзка с женен политик: нетрадиционният ѝ начин на живот се разминава със строгите идеали на баща ѝ, който е скулптор. Желанието за свобода на Туве е подложено на изпитание, когато тя се запознава с театралната режисьорка Вивика Бандлер. Любовта ѝ към Вивика е силна и всепоглъщаща, но Туве започва да осъзнава, че любовта, за която наистина копнее, трябва да е взаимна. Докато се бори с личните си проблеми, творческите ѝ начинания я отвеждат в друга посока – меланхоличните и страшни приказки, които разказва на децата в бомбоубежищата, заживяват собствен живот.

Има още...


„Фрагменти от портрета на една жена“

Филмът, който донесе на актрисата Ванеса Кърби редица престижни номинации. Историята в него разказва за Марта и Шон, двойка от Бостън, които очакват дете. Животът им драматично се променя след домашно раждане, за което се доверяват на неуверена акушерка, обвинена в престъпна небрежност. Така започва едногодишната одисея на Марта, която трябва да се справи със своята скръб на фона на нестабилните отношения със съпруга си и властната си майка, както и с публично обвинената акушерка, която е изправена пред съда.

„Ундине“

Ундине е историк и работи като музеен гид в Берлин. Тя не само знае всичко за Форума на Хумболт, но и винаги е облечена в подходящо облекло. Красотата ѝ е небрежна, а начинът, по който поднася знанията си за града, построен върху блато, е колкото професионален, толкова и ненатрапчив. Въпреки това погледът ѝ понякога отскача към кафенето в двора на Градския музей, за да провери дали той е там, дали все още е там, дали отново е там. Той. Но Йоханес си отива, напуска я и светът на Ундине се срива. Магията вече я няма.

И още...


„Земя“

Това е пълнометражният режисьорски дебют на известната актриса Робин Райт, в който тя ни представя трогателна история за жена, която търси смисъла на живота сред необятната и сурова американска природа. След като преживява трагично събитие, за героинята на Райт не е възможно да поддържа връзката си със заобикалящата я действителност и изправена пред тази несигурност, тя се оттегля във великолепната, но сурова пустош на Скалистите планини. След като местен ловец я връща от ръба на смъртта, тя трябва да намери начин да живее отново.

„Още по едно“

Съществува теория, според която човек винаги може да понесе още малко, както и че алкохолът отваря сетивата за външния свят, проблемите изглеждат незначителни, а творческите умения се засилват. Всички знаем, че след първата чаша вино разговорът потръгва и се отварят много възможности. Мартин е учител в гимназията. Той се чувства стар и уморен. За да повишат средния успех, учениците му и техните родители искат да го отстранят.

Насърчавани от теорията, че винаги може още, Мартин и тримата му колеги се хвърлят в експеримент да поддържат непрекъснато алкохолно опиянение. Ако Чърчил е спечелил Втората световна война, обвит в алкохолни изпарения, как би се отразила огнената течност на тях и техните ученици? В началото резултатът е насърчителен, а проектът се превръща в истински научен експеримент. Но докъде ще стигне той?

 

6 филма по истински истории, които показват силата на жените