Изкуство

"Американски богове"

Нищо прекалено

"Американски богове"

Телевизионната поредица "Американски богове", в чиято основа е публикуваният през 2001 г. едноименен роман на любимецa ми Нийл Геймън, очаквано стана едно от големите ми удоволствия.

Както всеки човек, и аз си имам разни "тайни" знаци и откривайки ги в съвпаденията, едва ли не "стигам" до по-дълбоките лично отправени към мен послания. Така фактът, че северната митология е сред слабостите ми, фактът, че съм родена в сряда, а това е денят на Один-Вотан, както и запомненото мамино изказване за електричеството като "божа работа" са онези финтифлюшки, които придават допълнителна прелест към удоволствието от този добре направен първи сезон на сериала.

Разработен е от Браян Фулър и Майкъл Грийн. Нийл Геймън е сред изпълнителните продуценти. Първият сезон е съсредоточен върху Шадоу Муун, затворник (заради катастрофа, причинила внезапната смърт на съпругата му), освободен два дни предсрочно, и обхваща едва една трета от романа, като включва елементи и от друга книга на Геймън - "Момчетата на Ананси". [[more]]Северна Америка и по-специално САЩ - място на неспиращи и до днес емиграционни процеси, в които заедно с хората идват и божествата, на които те се молят и кланят, логично се превръща в сцена, където обсебилите ума и мечтите технически чудеса и идеите и героите от тях се готвят да ликвидират и последните остатъци от стари вярвания и богове или поне да сключат изгодно и пращащо в забрава вълшебствата от миналото примирие.

Рики Уитъл, Емили Браунинг, Криспин Глоувър, както и великолепният британски актьор Иън Макшайн (като господин Сряда) са сред звездите. Епизодите са направени професионално, ползвани са множество ефекти и техники като съчетание между анимация и игрално кино. Нарушени са доста табута, има насилие, секс, може би смущаващ за някои пуритански души, но всичко е направено с вкус и мярка. Изобщо нещата са според втората част от надписа над Делфийския оракул - "Нищо прекалено".

С нетърпение очаквам новия втори сезон.