Изкуство

Андреас Шлютер и изчезналият Берлин

Наричан „северният Микеланджело“, Андреас Шлютер е архитект и скулптор, създател на най-красивите сгради и паметници в един прекрасен град на име Берлин, от който днес е останало само името.

Андреас Шлютер и изчезналият Берлин

Наричан „северният Микеланджело“, Андреас Шлютер е архитект и скулптор, създател на най-красивите сгради и паметници в един прекрасен град на име Берлин, от който днес е останало само името.[[more]]И аз, като всички пришълци в Берлин, харесвам неговата уникалност, липсата на обособен исторически център, многообразието на стилове и сгради и динамиката на това място, което се строи и променя ежедневно. Берлин не прилича на никоя западноевропейска столица. Увлечена в ритъма на този град не си давах сметка, че някога Берлин е бил като Виена и Прага, че е бил пълен с красиви барокови къщи, фонтани и паметници и войната е унищожила този свят завинаги.

Изложбата в Bode музея в Берлин, посветена на творчеството на Андреас Шлютер, разказва за този изчезнал Берлин, за малкото останало от него из града и за плановете за възстановяване, които са в ход от няколко десетилетия насам.

Андреас Шлютер е роден през 1660 година в семейството на скулптор и строител от Хамбург. Учи в Гданск и Холандия, където открива стила рококо. Голяма част от ранните произведения на Шлютер са във Варшава и някои от тях са запазени и до днес. В традициите на италианските майстори преди него, Шлютер бил не просто скулптор, но и художник, архитект и специалист по вътрешен дизайн, така че когато започвал строеж на дворец или друга сграда, отговарял за всичко.

Най-забележителните творби на Шлютер са свързани с управлението на Фридрих І, коронясан като крал на Прусия и с големи амбиции за имперската столица Берлин. Произведения на Шлютер са Берлинския дворец – унищожен от войната и мостът пред него, който също не съществува днес. Останала е само статуята на Фридрих І, сега разположена пред Шарлотенбург. В музея на Германия има запазена една фасада от построения от Шлютер Арсенал, сега във вътрешния двор на музея, където по стените има глави на умиращи войни – всяка уникална и различна от другата. Твърди се, че Шлютер е направил и прочутата „Кехлибарена стая“, също изгубена през войната.

По решение на немския парламент, дворецът в Берлин предстои да бъде възстановен по първоначалните планове на Шлютер. Миналото лято е била първата копка. Постепенно се възстановяват и други сгради, църкви и гробници, дело на художника. Един цял свят отново ще заеме своето място и съдейки по изложбата за Андреас Шлютер, ще е прекрасен!